Přejít na obsah

LN: Epidemie příušnic zřejmě změní systém očkování

zpět
24.11.2006

Za rozsáhlou epidemií příušnic, která v létě postihla především Moravu, jsou nedostatečná účinnost očkování a možné chyby při manipulaci s vakcínami. Uvádějí to páteční Lidové noviny...

s odvoláním na závěry, které pro ministerstvo zdravotnictví vypracoval Státní zdravotní ústav.

Hlavní hygienik Michael Vít nyní zvažuje změny v očkování. Podle LN chce navrhnout, aby se imunita obyvatelstva zvýšila zavedením dalšího, třetího očkování.

Epidemie příušnic letos postihla téměř šest tisíc osob, což je druhý nejvyšší počet od roku 1987, kdy se v tehdejším Československu začalo proti této nemoci očkovat. Nejvíce případů, 1407, bylo hlášeno v Jihomoravském kraji, ve Zlínském onemocnělo 924 lidí a v Moravskoslezském kraji 864. Pětinu nemocných postihly komplikace, nejčastěji zánět varlat u mužů. U 166 nemocných se objevila i meningitida.

Podle Víta epidemii napomohla nedostatečná míra imunity. „Setkáváme se s tím, že se množství protilátek u očkovaných osob pohybuje v rozmezí 70 až 85 procent. Přitom pro tzv. kolektivní imunitu je třeba dosáhnout hodnot přes 90 procent,“ uvedl.

Demografický průřez letošních pacientů a lokalizace epidemie na Moravě podle Víta ukazuje na možné chyby při práci s očkovací látkou a vliv souběžných epidemií v Polsku a Rakousku, odkud mohla být nemoc na Moravu zavlečena.

Pacienti z nejpočetnější věkové skupiny byli očkováni v letech 1989 až 1994, kdy se používala dvojvakcína českého výrobce. „Část očkovací látky proti příušnicím byla velmi citlivá na teplotu. Při rozvozu a skladování měla být uchována při teplotě mezi minus osmi až minus dvaceti stupni,“ podotkl hlavní hygienik.

Látka se vyráběla v Praze, a tak je podle něj možné, že přepravci při dlouhé cestě na Moravu nedokázali požadované podmínky zajistit. „Teplotní řetězec“ mohl být narušen také v lékárnách a ordinacích praktických a dětských lékařů.

Příušnice se projevují jednostranným zduřením a bolestí příušních žláz. Komplikací může být zánět slinivky, nehnisavý zánět mozkomíšních blan a u mužů zánět varlat, což může vést k neplodnosti. U dětí se léčí klidem na lůžku, dospívající dostávají antibiotika, aby se předešlo zánětům. Komplikace se léčí v nemocnici.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: LN: Epidemie příušnic zřejmě změní systém…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné