LOK by rád hájil i zájmy soukromých lékařů

Lékařský odborový klub chce jako odborová a profesní organizace hájit nejen zájmy lékařů-zaměstnanců jako doposud, ale nově také i zájmy soukromých lékařů. Nabízí jim zastupování v dohodovacím řízení, kde se určují ceny, které zdravotní pojišťovny platí lékařům za odvedenou práci…

PRAHA – Lékařský odborový klub (LOK) – Svaz českých lékařů chce jako odborová a profesní organizace hájit nejen zájmy lékařů-zaměstnanců jako doposud, ale nově také i zájmy soukromých lékařů.

Nabízí jim zastupování v dohodovacím řízení, kde se určují ceny, které zdravotní pojišťovny platí lékařům za odvedenou práci.

„Můžeme lékařům poskytovat kvalitní servis,“ řekl Právu v úterý předseda LOK Milan Kubek.

Podle něj LOK spolu s českou lékařskou komorou chce rovnoprávný vztah lékařů se zdravotními pojišťovnami, prosazování smlouvy na dobu neurčitou pro ty soukromé praxe, o které mají pacienti zájem, a prosazuje rovněž právo prodat svoji vybudovanou praxi nebo ji odkázat pozůstalým příbuzným.

„Naše odborová organizace i lékařská komora zároveň chtějí prosazovat změnu seznamu výkonů s body na ceník výkonů a prosazujeme růst hodnoty bodu alespoň na korunu deset, a to už pro druhé pololetí letošního roku,“ řekl Kubek.

Rovněž LOK by rád prosadil právo lékařů vykonávat svoji profesi jako svobodné povolání, obdobně jako je tomu třeba u advokátů. Chce, aby lékaři mohli mít zároveň soukromou ambulanci a pracovat v nemocnici.

Pacient by tak měl stále stejného lékaře. To je ale v rozporu s koncepcí zdravotnictví, kterou prosazuje ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

Šéf České lékařské komory David Rath se ale domnívá, že pokud by takový souběh praxí přešel do běžného života, ušetřila by se i nákladná technika, kterou si zbytečně kupují soukromí lékaři a mohli by na ní pracovat v nemocnici, kde je často nevyužita.

Právo

Ohodnoťte tento článek!