LOK chce, aby Emmerová prosadila platovou tabulku pro zdravotníky

Lékařský odborový klub chce, aby ministryně Emmerová prosadila samostatnou platovou tabulku pro zdravotnictví a sjednotila tak odměňování zdravotníků. Ve státních nemocnicích mají nyní tarify platné pro rozpočtovou a příspěvkovou sféru, v soukromých mají stanovena jen nepodkročitelná minima…

PRAHA –

Systém odměňování zdravotníků tedy není jednotný. Navíc peníze pro ně nejdou ze státního rozpočtu, ale od zdravotních pojišťoven.

Předseda LOK Milan Kubek chce na dnešním jednání upozornit ministryni i na to, že letos poprvé od roku 1998 reálné příjmy zdravotníků klesly.

„Chceme paní ministryni informovat o tom, že zdravotníci jsou odhodláni k protestním akcím, aby situaci změnili,“ řekl Kubek.

Porušení sociálního smíru v nemocnicích podle něho může odvrátit zákon o odměňování zdravotnických pracovníků.

Pokud odbory u ministryně neuspějí, obrátí se přímo na premiéra Stanislava Grosse. Pokud ani u něj nepochodí, uspořádají výstražnou stávku v týdnu před krajskými volbami, které se uskuteční počátkem listopadu.

Podle Kubka klesly reálné příjmy lékařů ve srovnání prvního pololetí loňského a letošního roku o 0,9 procenta a zdravotních sester o 2,45 procenta.

„Nominální příjem stoupl lékařům na 35.909 korun, tedy o 566 korun, sestrám na 17.417 korun, tedy o devět korun. To ani nekryje inflaci,“ prohlásil.

Průměrný plat v Česku se blíží 17.000 korun, lékaři mají dvojnásobek, tohoto příjmu však podle Kubka dosahují za 250 hodin strávených v práci.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!