Přejít na obsah

LOK kritizuje ministra Julínka

zpět
27.4.2007

Předseda LOK Martin Engel ve čtvrtek novinářům řekl, že jsou přístupem ministra zklamáni. Poplatky, které chce zavést pro pacienty od ledna 2008, podle Engela ekonomické problémy zdravotnictví neřeší. Přijatelné jsou podle něj pouze poplatky za pobyt v nemocnici...

Lékařský odborový klub (LOK) kritizuje ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) za jeho reformu i za to, že s odboráři nejedná. Naposledy je prý přijal loni v říjnu.

Předseda LOK Martin Engel ve čtvrtek novinářům řekl, že jsou přístupem ministra zklamáni. Poplatky, které chce zavést pro pacienty od ledna 2008, podle Engela ekonomické problémy zdravotnictví neřeší. Přijatelné jsou podle něj pouze poplatky za pobyt v nemocnici.

„Administrativa pohltí většinu vybraných peněz, navíc se má krátit platba pojišťoven lékařům a nemocnicím. Z toho jasně vyplývá, že prodělají nejen pacienti, ale i zdravotnická zařízení,“ řekl Engel.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt řekl, že ministr Julínek už odborářům setkání přislíbil, nyní jen hledá ve svém programu vhodný termín.

„Pan ministr předkládá reformu, na kterou docela očekávaně se musela snést řada dotazů, kritik a věcných výtek, on nicméně tyto názory odmítá a víceméně v tuto chvíli se snaží svou reformu vnutit občanům, ať ji chtějí, nebo ne,“ shrnul místopředseda LOK Lukáš Velev.

Podle Engela by se ministr měl zaměřit na podstatnější problémy, než jsou poplatky: za lékařské výkony by měly zdravotní pojišťovny platit reálné ceny, nikoli fiktivní body.

„Nemocnice jsou jediným typem podniku, kde vstupy jsou tržní a výstup netržní. Toto je především podstata finančních problémů nemocnic,“ vysvětlil Engel.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: LOK kritizuje ministra Julínka

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku LOK kritizuje ministra Julínka

Komentáře

dalších 6 komentářů
Re:Re:posledni veta  | 29. 04. 2007 22:05

Ambulantní nestátní zdravotnictví, kde je zdravotní péče financovaná zdravotními pojišťovnami limitovanou platbou podle pojišťovacích plánů pojišťoven ? Asi si financují sami prostory a zařízení, které jsou v jejich majetku. Ambulantní nestátní zdravotnictví, kde jsou přímé platby bez pojišťoven se uživí asi jenom v některých oborech, zubaři, plastická chirurgie, rehabilitace.

katango Re:posledni veta  | 29. 04. 2007 11:50

Jediný rozdíl je v tom,že do nestátní ambulance žádné státní nevratné dotace na oddlužení nedorazí.Co na to antimonopolní úřad ?

Ivo Prochazka posledni veta  | 28. 04. 2007 23:04

„Nemocnice jsou jediným typem podniku, kde vstupy jsou tržní a výstup netržní. Toto je především podstata finančních problémů nemocnic" ... zajimalo by mne jaky je z tohoto uhlu pohledu rozdil mezi nemocnici a jakymkoli jinym ambulantnim nestatnim zdrav. zarizenim...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné