LOK kritizuje ministra Julínka

Titulní obrázek

Předseda LOK Martin Engel ve čtvrtek novinářům řekl, že jsou přístupem ministra zklamáni. Poplatky, které chce zavést pro pacienty od ledna 2008, podle Engela ekonomické problémy zdravotnictví neřeší. Přijatelné jsou podle něj pouze poplatky za pobyt v nemocnici…

Lékařský odborový klub (LOK) kritizuje ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) za jeho reformu i za to, že s odboráři nejedná. Naposledy je prý přijal loni v říjnu.

Předseda LOK Martin Engel ve čtvrtek novinářům řekl, že jsou přístupem ministra zklamáni. Poplatky, které chce zavést pro pacienty od ledna 2008, podle Engela ekonomické problémy zdravotnictví neřeší. Přijatelné jsou podle něj pouze poplatky za pobyt v nemocnici.

„Administrativa pohltí většinu vybraných peněz, navíc se má krátit platba pojišťoven lékařům a nemocnicím. Z toho jasně vyplývá, že prodělají nejen pacienti, ale i zdravotnická zařízení,“ řekl Engel.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt řekl, že ministr Julínek už odborářům setkání přislíbil, nyní jen hledá ve svém programu vhodný termín.

„Pan ministr předkládá reformu, na kterou docela očekávaně se musela snést řada dotazů, kritik a věcných výtek, on nicméně tyto názory odmítá a víceméně v tuto chvíli se snaží svou reformu vnutit občanům, ať ji chtějí, nebo ne,“ shrnul místopředseda LOK Lukáš Velev.

Podle Engela by se ministr měl zaměřit na podstatnější problémy, než jsou poplatky: za lékařské výkony by měly zdravotní pojišťovny platit reálné ceny, nikoli fiktivní body.

„Nemocnice jsou jediným typem podniku, kde vstupy jsou tržní a výstup netržní. Toto je především podstata finančních problémů nemocnic,“ vysvětlil Engel.

Právo

LOK kritizuje ministra Julínka
Ohodnoťte tento článek!