Přejít na obsah

LOK obrátil: dohoda má přednost před solidaritou

zpět
21.2.2011
lékaři
zvětšitlékařiZdroj: www.newmexicoorthopaedics.com

lékaři | Zdroj: www.newmexicoorthopaedics.com

 

O víkendu se opět ukázalo, na jak chatrných základech stojí dohoda mezi ministerstvem a odbory. Poté, co vinohradská nemocnice odmítla vzít zpět oborového předáka Engela zpět, vyzval LOK lékaře, ať v rámci solidarity výpovědi nestahují. Včera ale obrátil a prohlásil, že memorandum má přednost.

Šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel si zřejmě bude muset hledat nové místo. Vinohradská nemocnice jej zpět nepřijme a lékaři ve výpovědi se za něj nakonec nepostaví.

Výzva, aby lékaři kvůli němu své výpovědi nestahovali, nakonec padá.

„Pro nás je memorandum, které jsme dohodli s ministrem Hegerem, prioritou,“ vysvětloval v pořadu Otázky Václava Moravce obrat člen představenstva Lékařského odborového klubu Miloš Voleman.

Pokud by lékaři své výpovědi nestáhli, znamenalo by to krach celého jednání. Vláda by to totiž chápala jako jednostranné porušení dohody a o memorandu by podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) vůbec nejednala.

Heger: Do sporu zasahovat nebudu

Martin Engel se zatím k celé události nevyjádřil, solidaritu ale pravděpodobně požadovat nebude.

Lékaři i někteří politici vyzvali ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), aby zasáhl a zajistil předákovi přijetí na jeho původní místo.

Ten to ale odmítl s tím, že do personální politiky jednotlivých nemocnic zasahovat nehodlá.

„Lékařskému odborovému klubu – Svazu českých lékařů nebylo přislíbeno, že budou přijati všichni lékaři, kteří o to požádají. Ministerstvo proto nehodlá zasahovat do personální politiky jednotlivých nemocnic, neboť ta podléhá plné pravomoci i odpovědnosti jejich ředitelů. Pokud by na základě výzev z LOK - SČL došlo k plošnému narušení smíru lékaři, bylo by to jednoznačným porušením dohody ze strany odborů,“ nechal se slyšet Heger.

Šťastný: Je to vyhrožování

Odbory označily rozhodnutí ředitele vinohradské nemocnice za provokaci. „Za tím vším je příkaz pražská ODS,“ řekl Engel deníku Právo.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný ale odmítl jakékoliv politické tlaky na výpovědi v nemocnicích a naopak obvinil lékaře z vyhrožování.

„Mám informace o tom, že vyhrožovali šéfovi vinohradské nemocnice, že zajistí jeho odvolání. Tvrdili, že pro ministra Hegera jsou důležitější než on,“ řekl Šťastný o odborářích Volemanovi a Engelovi.

Je dohoda ohrožena?

Vláda dohodu oficiálně posvětí až ve středu, kdy bude kabinet schvalovat nové platové tabulky. A právě na to lékaři se svým návratem čekají. To může situaci ale opět komplikovat.

Ani jedna ze stran totiž nechce udělat nevratný krok jako první. „Vláda je ve středu připravena schválit tarify, uvolnit peníze. Ale to předpokládá stahování výpovědí,“ prohlásil Kalousek na ČT.

Ministr však zároveň zdůraznil, že nepodezírá lékaře, že by dohodu dodržet nechtěli.


Komentovat článek: LOK obrátil: dohoda má přednost před solidaritou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku LOK obrátil: dohoda má přednost před solidaritou

Komentáře

dalších 14 komentářů
TELEGRAF Re: zpětvzetí Engela  | 22. 02. 2011 09:03

BLA BLA STOP ROZHORECENA MILENO STOP. SOLIDARITA NEMA SE ZAKONIKEM PRACE NIC SPOLECENEHO STOP NEVZETI ENGELA JE AKT UBOHE MSTY STOP UKAZUJE TO NASI POLITICKOU NIZKOU KULTURU STEJNE JAKO VAS PRISPEVEK STOP

montenegro Re: zpětvzetí Engela  | 22. 02. 2011 09:02

"...Engel je hodně, od pohledu, nesympatický člověk ..." autorce - hoďte sem,prosím, svoje foto,ať víme,jak moc sympatická jste Vy.Hlavní problém je v tom,že lékař nějakého ředitele vůbec nepotřebuje,ale ředitel se bez doktorů zkrátna neobejde.Ještě před týdnem všichni říďové měli hnědý vzadu, jak se báli o svoje koryta ,teď si honí triko ,jak se nejvíce zalíbit soudruhům...

Milena Re: zpětvzetí Engela  | 22. 02. 2011 08:52

Proč všichni novináři řeší zpětvzetí Engela? Na stažení výpovědi se musí dohodnout obě dvě strany. Nikdo, a žádná dohoda o solidaritě, nemůže ředitele FNKV nutit, aby vzal Engela zpět. Je pravdou, že je to odborářský boss, který bojoval, či víceméně vydíral vládu a pacienty. Sám cca před týdnem uvedl, že hodlá jít mimo systém. Za řeči o podlosti a nízkosti ředitele FNKV bych i na něj podala žalobu, tak jak to zamýšlí ředitel FNKV na Kubka. Odborářští bossové by si měli uvědomit, že ředitelé si museli najít za ně náhrady a nečekat na to, až se týden před vypršením výpovědní lhůty, uráčí Engel a spol stáhnout výpovědi. Engel je hodně, od pohledu, nesympatický člověk a asi i nepříjemný pro vyjednávání. A k jeho zpětvzetí taky musel říct svůj názor i jeho přímý šéf. Že někde pracoval od nějakého roku, přece není žádným argumentem.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné