LOK plánuje stávku v nemocnicích, při změně ministra ji odloží

Titulní obrázek

Lékařský odborový klub (LOK) plánuje v nemocnicích stávku za zvýšení tarifů lékařů o 30 procent. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) plošné zvyšování odmítá. Pokud zůstane nadále ministrem, LOK podle předsedy Martina Engela vyhlásí v lednu stávku. Lékaři budou několik dní ošetřovat jen akutní pacienty…

Pokud bude Julínek vyměněn, dá LOK novému ministru čas tři měsíce. Nepřistoupí-li na požadavky odborů, bude stávka v nemocnicích v dubnu.

O dalším postupu se dnes radí předsedové, krajští koordinátoři a členové předsednictva Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů. Stávka by podle Engela měla trvat déle než jeden den, možná tři dny, aby byla vidět. Pokud by nezabrala, následovala by stávka delší.

Lékaři v nemocnicích mají 40.000 až 45.000 korun hrubého měsíčně, tarif tvoří polovinu. Ostatní jsou peníze za služby a přesčasy. Dlouhodobým požadavkem LOK je zvýšit platy lékařů až na trojnásobek průměru v zemi. Nyní mají zhruba dvojnásobek. LOK připravil návrh jednotné mzdové normy: stejné peníze za stejnou práci by měli lékaři ve státních i soukromých nemocnicích.

Ve zvýšení platů vidí LOK řešení současné personální krize, řadě menších nemocnic chybějí lékaři a zajistit kvalitní péči je podle LOK problém. V půli října proto vyzval Julínka, aby v připravované vyhlášce zvýšil nemocnicím úhrady, což umožní ředitelům zvýšit tarify o 30 procent k 1. lednu 2009.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!