Přejít na obsah

LOK plánuje stávku v nemocnicích, při změně ministra ji odloží

zpět
4.11.2008

Lékařský odborový klub (LOK) plánuje v nemocnicích stávku za zvýšení tarifů lékařů o 30 procent. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) plošné zvyšování odmítá. Pokud zůstane nadále ministrem, LOK podle předsedy Martina Engela vyhlásí v lednu stávku. Lékaři budou několik dní ošetřovat jen akutní pacienty...

Pokud bude Julínek vyměněn, dá LOK novému ministru čas tři měsíce. Nepřistoupí-li na požadavky odborů, bude stávka v nemocnicích v dubnu.

O dalším postupu se dnes radí předsedové, krajští koordinátoři a členové předsednictva Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů. Stávka by podle Engela měla trvat déle než jeden den, možná tři dny, aby byla vidět. Pokud by nezabrala, následovala by stávka delší.

Lékaři v nemocnicích mají 40.000 až 45.000 korun hrubého měsíčně, tarif tvoří polovinu. Ostatní jsou peníze za služby a přesčasy. Dlouhodobým požadavkem LOK je zvýšit platy lékařů až na trojnásobek průměru v zemi. Nyní mají zhruba dvojnásobek. LOK připravil návrh jednotné mzdové normy: stejné peníze za stejnou práci by měli lékaři ve státních i soukromých nemocnicích.

Ve zvýšení platů vidí LOK řešení současné personální krize, řadě menších nemocnic chybějí lékaři a zajistit kvalitní péči je podle LOK problém. V půli října proto vyzval Julínka, aby v připravované vyhlášce zvýšil nemocnicím úhrady, což umožní ředitelům zvýšit tarify o 30 procent k 1. lednu 2009.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: LOK plánuje stávku v nemocnicích, při změně…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku LOK plánuje stávku v nemocnicích, při změně…

Komentáře

dalších 94 komentářů
Silver69 Re:Re:LOK mimo realitu  | 7. 11. 2008 14:13

Zkuste se zamyslet nad tím, proč se platy v jednotlivých nemocnicích liší? Skutečnou částku na výplatní pásce vám více než MZ ovlivní vedení nemocnice - ve většině případů podřízeno kraji a nebo Agelu a podobným spolkům.

Marcela Sojáková Re:LOK mimo realitu  | 5. 11. 2008 17:29

Mimo realitu jste vy. Nebyla vydána úhradová vyhláška pro příští rok, ta se týká všech nemocnic bez ohledu na majitele a formu. Protože došlo k nedohodě v segmentu nemocnic, vyhlášku bude vydávat milý pan ministr- tedy proto tlak na MZ. Pokud nemocnice peníze dostanou- a v ZP jich leží ladem vcelku pěkná kupa,patrně se čeká,že se tam okotí, tak na navýšení platů bude. Už začalo svítat?? Takže než přijdu s hotovým moudrem,tak je lépe se poinformovat. Teď mě ještě napadlo :co je úhradová vyhláška víte ??? :-)))

Marcela Sojáková Re:Re:Tempus  | 5. 11. 2008 17:18

Tak tedy,lékaři finanční krizi nezpůsobili ,avšak naopak vcelku způsobně seděli v koutě ,jak ta příslovečná panenka,utahovali opasky a ostrouhali. Na účtech ZP jsou nehorázně nasyslené přebytky,tedy nebudeme dolovat cosi z rozpočtuá- který je mimochodem zcela mimoňovitý,neb vychází ze zcela nereálných příjmů. Váš odpor k Tempusu je Vaše právo, já osobně nesnesu,když jsem jen jednostranně informována, a "stará fronta včera" apod. mi jako informační kanál věru nestačí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné