Přejít na obsah

LOK vyzval politické strany k dohodě o zdravotnictví

zpět
8.11.2006

Lékařský odborový klub (LOK) na své včerejší celostátní poradě vyzval všechny politické strany k urychlené dohodě o řešení situace ve zdravotnictví. "Zdravotnictví nemůže být pravicové nebo levicové, ale obecně přijatelné. Nesmí zvýhodňovat žádného účastníka z procesu poskytování zdravotní péče," řekl Právu předseda LOK Martin Engel...

Pokud brzy k dohodě nedojde, chtějí lékaři přikročit k rozhodným protestním akcím. „Šlo by například o omezení přesčasové práce nebo provozu nemocnic. Nechceme poškodit pacienty, ale vše je v rukou politiků,“ prohlásil.

Lékařský odborový klub také požaduje další navýšení plateb státu za své pojištěnce do zdravotního pojištění. Jde o šest miliónů občanů, převážně důchodců a dětí. Za ně stát platí stále málo.

LOK dále žádá navýšení tarifů pro zdravotníky od 1. ledna o 10 procent a zahájení prací na samostatné mzdové normě pro jejich odměňování.

Celostátní porada předsedů LOK se shodla, že hrozí privatizace celých zdravotnických zařízení a že stát ani kraje pak nebudou moci garantovat dostupnost zdravotní péče.

Na poradu byl přizván i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ten uvedl, že pokud nebudou splněny požadavky lékařů, může se stát, že v českých nemocnicích se bude léčit zahraniční klientela, protože v ČR je léčba lacinější. Nespokojení čeští lékaři zase budou odcházet za prací například do Německa, kde dostanou pětkrát vyšší plat.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: LOK vyzval politické strany k dohodě o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku LOK vyzval politické strany k dohodě o…

Komentáře

dalších 7 komentářů
Ing. Zdeněk Charvát, Re:přestante tlachat- teoretici  | 9. 11. 2006 18:08

Ale páni lékaři, toto jste si sami nastavili. Pro Vás bylo výhodné, dělat tzv. pohotovosti, a za to brát peníze. Ale nový Zákoník práce nastavil jiná pravidla. To si ale vyřiďte s komunisty a soc-demokraty, ti tento zákoník prosadili. Dřív Vám těch až 800 hodin přesčasů nevadilo, teď jich budete mít jenom polovinu, a to ještě LOK vyhrožuje, že by asi šel jen na těch základních 150 a pak stávkovat. Takže si řekněte, co vlastně chcete, a když tak vyhoďte z vedení Vašich profesních organizací lidi typu Engela a Kubka.

Ing. Zdeněk Charvát, Re:Re:socialismus ve zdravotnictví  | 9. 11. 2006 18:03

OLEGu, plácáte nesmysly. Pokud jde o to léčení Vámi uváděnými "neatestovanými" lékaři. Asi jste naprostý ignorant a neznalec v oblasti zdravotnictví. Nyní totiž lze atestaci získat až po pěti letech od dokobnčení vysoké školy. Takže si asi OLEG myslí, že těch pět let se bude lékař po vysoké škole pást na trávě, aby mu nikdo nemusel platit a nemusel ho zaměstnávat. Ale pak nevím, jak má získat těch povinných pět let praxe. takže OLEGu, co na to?

demokrat Re:přestante tlachat- teoretici  | 8. 11. 2006 21:27

Pane kolego, Vážím si Vaší práce ale musím konstatovat, že pokum mne jako pacienta na sále zmrzačíte, potom budu chtít odškodné po Vás. Soud vůbec nebude zajímat, že jste pochybil proto, že jste přepracovaný a že jste omylem odebral jiný orgán. Dost demagogie. Pracujte 8 hodin denně a stávkujte za vyšší plat. Za ten feudalismus si mohou lékaři sami, neboť ho nejen akceptovali, ale někde za něj dokonce i bojují. Z cizinců strach nemám. Lepší slušný a odpočinutý cizinec, než naštvaný, nerudný a chybující tuzemec. Váš příspěvek je trochu rasistický. Copak nevíte, že v Anglii (socialistické zdravotnictví podobné našemu) Vás bude operovat Ind, Pakistánec, Čínan, Afričan - a pro všechny to je normální. A proč jsou tak nízké platy ? Proto, že je zatím u nás doktorů dost a více si nezaslouží, nemyslíte ? To není teorie, ale to je praxe !!! Mimochodem mají někteří kolegové ve státních nemocnicích při započtení všech úvazků, nadúvazků, služeb, grantů, výpalného od firem a pacientů i pěkných pár set tisíc měsíčně. A ještě mají soukromou ordinaci v centru velkoměsta. Zdá se Vám to málo ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné