LOK žádá, aby s Julínkem odešel z ministerstva i jeho tým

Titulní obrázek

Lékařský odborový klub (LOK) žádá, aby spolu s Tomášem Julínkem odešel z ministerstva zdravotnictví i jeho reformní tým. Nová ministryně Daniela Filipiová si Julínkův tým nechala a chce prosazovat dál i jeho reformy. Předseda LOK Martin Engel dnes novinářům řekl, že Julínkovo odvolání vítají…

Novou ministryni požádal dnes o setkání, chce s ní mluvit o jejích plánech i o návrzích odborářů.

„Uvítali bychom, aby změna měla smysl, aby odešel z ministerstva i Julínkův reformní tým, který připravil odevzdání zdravotnického systému do soukromých rukou,“ prohlásil. Náměstek ministryně Marek Šnajdr ČTK řekl, že výzvy LOK nebude komentovat. „Není to ten partner, který sestavuje exekutivní týmy,“ vysvětlil.

Podle Engela by na uvolněná místa na ministerstvu měli nastoupit „skuteční zdravotničtí odborníci delegovaní napříč politickým spektrem“. Ministerstvo zdravotnictví by mělo být převedeno do režimu krizového řízení. Neodkladně by měla být zpracována opatření, která zabrání nejvážnějším hrozbám českého zdravotnictví, jako je podle odborářů vznik monopolů a kartelů plátců a poskytovatelů péče. Úspory zdravotních pojišťoven mají být použity k finanční a personální stabilizaci systému.

„Žádáme stažení tzv. reformních zákonů z legislativního procesu a úpravy již zavedených regulačních poplatků ve zdravotnických zařízeních, nikoliv jejich plošné rušení,“ řekl Engel.

Šnajdr připomněl, že Julínek nebyl odvolán kvůli tomu, že by připravil špatnou reformu. „Všichni se shodujeme v tom, že české zdravotnictví reformu potřebuje a vláda změny neustále podporuje,“ zdůraznil.

V reakci na dnešní doporučení LOK ohledně peněz na kontech zdravotních pojišťoven Šnajdr uvedl, že Engel nejedná v zájmu zaměstnanců. „Ještě nedávno nás halasně vyzýval, abychom nařídili zdravotním pojišťovnám, aby utratily v roce 2008 všechny rezervy. Já zodpovědně říkám, kdybychom ho vyslyšeli, tak vzhledem k ekonomické situaci ČR by pojišťovny neměly letos na navyšování úhrad za péči a nemocnice a další poskytovatelé na navyšování mezd,“ řekl náměstek.

Engel rovněž uvedl, že LOK požaduje jednotnou mzdovou normu pro zdravotníky, zavedení ceníku zdravotních služeb a například také přípravu na spojení zdravotního a nemocenského pojištění.

Dodal, že LOK jako občanská organizace je připraven „donutit politiky k tomu, aby pracovali na opatřeních, která vytvoří zdravotní systém stabilní a přátelský k nemocným a zdravotníkům“. LOK chce jednat, nátlakové akce jako stávky si nechává v záloze pro případ, že by nová ministryně pokračovala v Julínkových záměrech na přeměnu zdravotních pojišťoven a univerzitních nemocnic na akciové společnosti, což je podle nich krok k privatizaci, a tedy „rozkradení“ majetku zdravotnictví.

ČTK

LOK žádá, aby s Julínkem odešel z ministerstva i jeho tým
Ohodnoťte tento článek!