Přejít na obsah

LOK žádá, aby s Julínkem odešel z ministerstva i jeho tým

zpět
28.1.2009

Lékařský odborový klub (LOK) žádá, aby spolu s Tomášem Julínkem odešel z ministerstva zdravotnictví i jeho reformní tým. Nová ministryně Daniela Filipiová si Julínkův tým nechala a chce prosazovat dál i jeho reformy. Předseda LOK Martin Engel dnes novinářům řekl, že Julínkovo odvolání vítají...

Novou ministryni požádal dnes o setkání, chce s ní mluvit o jejích plánech i o návrzích odborářů.

„Uvítali bychom, aby změna měla smysl, aby odešel z ministerstva i Julínkův reformní tým, který připravil odevzdání zdravotnického systému do soukromých rukou,“ prohlásil. Náměstek ministryně Marek Šnajdr ČTK řekl, že výzvy LOK nebude komentovat. „Není to ten partner, který sestavuje exekutivní týmy,“ vysvětlil.

Podle Engela by na uvolněná místa na ministerstvu měli nastoupit „skuteční zdravotničtí odborníci delegovaní napříč politickým spektrem“. Ministerstvo zdravotnictví by mělo být převedeno do režimu krizového řízení. Neodkladně by měla být zpracována opatření, která zabrání nejvážnějším hrozbám českého zdravotnictví, jako je podle odborářů vznik monopolů a kartelů plátců a poskytovatelů péče. Úspory zdravotních pojišťoven mají být použity k finanční a personální stabilizaci systému.

„Žádáme stažení tzv. reformních zákonů z legislativního procesu a úpravy již zavedených regulačních poplatků ve zdravotnických zařízeních, nikoliv jejich plošné rušení,“ řekl Engel.

Šnajdr připomněl, že Julínek nebyl odvolán kvůli tomu, že by připravil špatnou reformu. „Všichni se shodujeme v tom, že české zdravotnictví reformu potřebuje a vláda změny neustále podporuje,“ zdůraznil.

V reakci na dnešní doporučení LOK ohledně peněz na kontech zdravotních pojišťoven Šnajdr uvedl, že Engel nejedná v zájmu zaměstnanců. „Ještě nedávno nás halasně vyzýval, abychom nařídili zdravotním pojišťovnám, aby utratily v roce 2008 všechny rezervy. Já zodpovědně říkám, kdybychom ho vyslyšeli, tak vzhledem k ekonomické situaci ČR by pojišťovny neměly letos na navyšování úhrad za péči a nemocnice a další poskytovatelé na navyšování mezd,“ řekl náměstek.

Engel rovněž uvedl, že LOK požaduje jednotnou mzdovou normu pro zdravotníky, zavedení ceníku zdravotních služeb a například také přípravu na spojení zdravotního a nemocenského pojištění.

Dodal, že LOK jako občanská organizace je připraven „donutit politiky k tomu, aby pracovali na opatřeních, která vytvoří zdravotní systém stabilní a přátelský k nemocným a zdravotníkům“. LOK chce jednat, nátlakové akce jako stávky si nechává v záloze pro případ, že by nová ministryně pokračovala v Julínkových záměrech na přeměnu zdravotních pojišťoven a univerzitních nemocnic na akciové společnosti, což je podle nich krok k privatizaci, a tedy „rozkradení“ majetku zdravotnictví.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: LOK žádá, aby s Julínkem odešel z ministerstva…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku LOK žádá, aby s Julínkem odešel z ministerstva…

Komentáře

dalších 61 komentářů
Apech Re:Re:Re:Re:Re:Silvere, Baa, Hladký  | 29. 01. 2009 16:16

a další milí propagátoři Julínkovy "reformy", neoblbujte tady kecama typu " ZP budou mít povinnost zajistit dostupnost a kvalitu péče pro všechny stejnou (najednou rovnostářstvi?). ZP zajistí velké PRD, když prostě ti kvalifikovaní lékaři nejsou a nebudou. A kouzlo vyjednávání ZZ (ne lékaře!) se ZP tkví v tom, že to ZZ bude monopolní řetězec, který si ty podmínky snadno vydupe (zvlášť když bude tu ZP i vlastnit), neatraktivní místa obsadí nekvalifikovanými nekompetentními vohnouty (krásný výraz, Challe), nad kterými bude bdít o 100km dále garant s atestací. ZP se bude prsit, jak zajistila fšem péči, majitelé ZZ (ne lékaři)shrábnou prachy a bývalí "soukromí" lékaři budou v těch ZZ moročit za pár šupů - ti rektálové jako garanti, zbytek jako vohnouti, se kterýma se vymete kdeco.

Marcela Sojáková Re:Re:Re:Personální situace ve zdravotnictví  | 29. 01. 2009 15:01

Tak vy jste zcela mimo.Já prosím nechci žádnou asijskou variantu se zá¨kladem ještě nižším než je současný ostudný, já bych prosila vrátit do Evropy. Tedy odměňovat jako v nemocnicích v Holandsku,Německu, Dánsku,Francii ..., Na plastice i v těchto zemích jakož i u nás se platí cash a samozřejmě,že mají platy řádově jiné,než lékaři v nemocnicích. Ale to přeci proboha nelze srovnávat.A že to vyřeší trh,no to už se jenom směju,lékaři a sestry nejsou-zákon nabídky a poptávky avšak , jak se ukazuje, nefunguje,jsme totiž u nás doma,víte?

Baalamut tak to jsem taky mimo,...ale rád  | 29. 01. 2009 14:35

pokud jsou silver 69 a A.Hladký mimo, tak to se taky hlásím, že jsem mimo....a to mimo otrocké vzývání omnipotentního státu, který musí " všechno zajistit". V jedné věci se Patře Bouzku mýlíte velice - nikdo vás přece nenutí, abyste léčil pacienty nespolehlivé či neslušné ZP. jen musíte umět s pacienty/klienty pořádně mluvit(a umět jim vysvětlit i to, že nemají žádný automatický nárok na sanitku, jak jste tuhle psal).

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné