LOK: Zvýšení mezd zdravotníkům je prázdným slibem

Titulní obrázek

Slíbené zvýšení platů zdravotníkům může být podle Lékařského odborového klubu jen prázdným slibem. Předseda LOK Martin Engel v tiskovém prohlášení, které má ČTK k dispozici, napsal, že bývalá vláda Mirka Topolánka sice o zvýšení mezd rozhodla, ale nezajistila na to dostatek peněz…

Podle něj by se o to měla nyní postarat nová vláda Jana Fischera.

Bývalý kabinet těsně před koncem svého funkčního období počátkem května schválil zvýšení mezd ve veřejném sektoru o 3,5 procenta. Úředníci, zdravotníci ze státních nemocnic, učitelé i vojáci, příslušníci bezpečnostních sborů a duchovní by se měli zvýšení tabulkového platu dočkat od 1. června.

„V dlouhodobě podfinancovaných zdravotních zařízeních se může stát, že místo skutečného přidání bude toto navýšení kompenzováno snížením jiné složky platu. A jak máme signály, tak tento způsob řešení reálně hrozí,“ uvedl Engel.

V této souvislosti vyzval ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou (za ODS), aby ve státních zdravotnických zařízeních zajistila skutečné zvýšení platů. Totéž by podle něj měli udělat hejtmani v krajských zdravotnických zařízeních.

Bývalá Topolánkova vláda rozhodla také o navýšení tarifních platů sester ve státních nemocnicích. Měly by jim stoupnou až o 15 procent. Zdravotní pojišťovny na to mají připravenou miliardu korun.

ČTK

LOK: Zvýšení mezd zdravotníkům je prázdným slibem
Ohodnoťte tento článek!