Přejít na obsah

Londýnský soud přiznal ČR 38 milionů Kč jako náklady v kauze Diag

zpět
22.1.2016
spravedlnost, soud, zákony, justice
zvětšitspravedlnost, soud, zákony, justiceZdroj: Shutterstock

spravedlnost, soud, zákony, justice | Zdroj: Shutterstock

 

Londýnský obchodní soud přiznal České republice ve sporu s firmou Diag Human 1,1 milionu liber (38 milionů korun) jako náhradu nákladů soudního řízení. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Proti rozhodnutí se lze odvolat, Česko této možnosti nevyužije.

Diag Human se v Británii neúspěšně domáhala výkonu rozhodčího nálezu z roku 2008, který ČR ukládal uhradit 8,33 miliard korun a úroky.

O celkovou výši nákladů britského řízení se ČR a Diag Human podle ministerstva přely dva roky, přičemž soud rozhodl v tomto týdnu. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.

„Tímto verdiktem se nejen znovu potvrzuje, že Česká republika nemá firmě Diag Human platit ani korunu, ale České republice je zároveň přiznán nárok na náhradu nákladů spojených se soudním řízením. Poprvé soud také zohledňuje osobní zodpovědnost pana Šťávy,“ komentoval verdikt ministr Svatopluk Němeček (ČSSD).

Podnikatel Josef Šťáva je zakladatelem Diag Human. Londýnský soud jej podle ministerstva uznal za osobu, která měla mít z případného úspěchu v soudním sporu veškerý prospěch. Povinnost uhradit vysouzenou částku tak prý má jak Diag Human, tak i přímo Šťáva.

Česko v Británii zastupovala česká advokátní kancelář Bělina & Partners a britská DWFM Beckman Solicitors.

Firma Diag Human se s Českem řadu let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od roku 2014 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Přezkumný rozhodčí senát totiž tehdy vydal usnesení, jímž arbitráž zastavil. Stát toto usnesení vykládá tak, že podle rozhodců byla věc rozhodnuta už v roce 2002, kdy firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci včetně pozdějšího nálezu nemají žádné právní účinky.

Diag Human s tímto výkladem nesouhlasí a zpochybnila také nezávislost rozhodců. V zahraničí zahájila proti ČR několik soudních řízení, v nichž požaduje výkon rozhodčího nálezu z roku 2008. Podle ministerstva zdravotnictví už v těchto sporech rozhodly ve prospěch ČR soudy v Nizozemsku, Rakousku, Francii, Švýcarsku, Británii a americký federální soud ve Washingtonu.

Právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda už dříve sdělil, že další řízení o uznání nálezu z roku 2008 pokračují v Lucembursku, Belgii a v USA. Firma také trvá na tom, že neexistuje právní důvod pro rozhodnutí ministerstva uhradit přezkumným rozhodcům za jejich práci „extrémně navýšenou částku“ devět milionů korun.

Kauza Diag Human začala v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. Firmy ve výběrovém řízení neobstály. V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že řízení nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk. Bývalý ministr Jan Stráský (ODS) podepsal v roce 1996 rozhodčí smlouvu, takže se kauza řešila arbitráží.


Komentovat článek: Londýnský soud přiznal ČR 38 milionů Kč jako…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné