Ludvík chce znovu předložit pravidelnou valorizaci

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) hodlá návrh na pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce předložit v lednu případně i bez souhlasu ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) hodlá návrh na pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce předložit v lednu případně i bez souhlasu ministra financí Andreje Babiše (ANO). Předpokládá ale, že Babiš návrh podpoří. Ludvík to dnes řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Babiš s opatřením nesouhlasí, vláda projednávání návrhu přerušila koncem srpna. Ludvík také uvažuje o výraznějším snížení ročního ochranného limitu doplatků na léky pro děti a seniory.

Ludvík připomněl, že pravidelná valorizace plateb za státní pojištěnce je v koaliční smlouvě. „Nevidím důvod, proč by to Andrej Babiš neměl podpořit,“ řekl ministr, který ve funkci na konci listopadu vystřídal svého spolustraníka Svatopluka Němečka. „Andrej Babiš musí říct, jestli chce, aby stát podporoval z daní, z toho co vybere, zdravotnictví, nebo jestli chce říct to, že si to budou platit lidé sami,“ dodal.

Návrh pravidelné valorizace by mohl mít ve Sněmovně šanci i bez hlasů koaličního hnutí ANO. V diskusi v ČT ho podpořil bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) i stínová ministryně zdravotnictví z KSČM Soňa Marková. „Já to v každém případě chci předložit, ale já pevně věřím, že mu (Babišovi) to vysvětlím,“ řekl Ludvík.

Podle nového ministra je při pravidelné valorizaci možné lépe plánovat investice ve zdravotnictví. Stát podle něj čekají velké výdaje na rekonstrukce nemocničních budov.

Pravidelná valorizace by odstranila každoroční rozhodování vlády o platbách za státní pojištěnce, které bývá předmětem sporů. Návrh ministerstva zdravotnictví počítá s tím, že by stát v době recese příspěvek za děti, důchodce či nezaměstnané ještě zvyšoval v rámci takzvaného anticyklického mechanismu, v době konjunktury by naopak platil méně. Proti pravidelné valorizaci jsou spolu s ministerstvem financí také zaměstnavatelé a podnikatelé, odmítají právě anticyklický mechanismus.

Vedle pravidelné valorizace chce Ludvík prosadit nižší roční ochranné limity doplatků na léky pro děti a seniory, se kterými přišel jeho předchůdce. Změnu by rád zavedl od počátku července 2017. Opatření by podle něj mělo stát půl miliardy korun ročně, s ohledem na plány zdravotních pojišťoven je tak potřeba najít zhruba 250 milionů Kč. Peníze chce hledat v přebytcích a fondech zdravotních pojišťoven.

Ludvík zadal také výpočet nákladů na ještě výraznější snížení limitů. Podle nynějšího návrhu má limit pro seniory nad 65 let a děti do 18 let klesnout z 2500 korun ročně na 1000 korun, v případě lidí starších 70 let na 500 korun. „Ještě jsem zaúkoloval, abychom zkusili spočítat, kolik by stálo, kdyby všichni důchodci nad 65 let měli ten limit na 500 korun,“ řekl ministr v ČT.

Heger připomněl, že TOP 09 byla připravená s omezením limitů souhlasit, když ministerstvo uvádělo náklady 200 milionů ročně. Marková si nemyslí, že by se změna do července mohla stihnout. Vyslovila se pro zavedení limitů na základě sociálního rozdělení podle reálných příjmů lidí.

Ohodnoťte tento článek!