Přejít na obsah

Luxus při operaci žlučníku vás přijde na desetitisíce

zpět
22.6.2011
operace, chirurgie, nástroje
zvětšitoperace, chirurgie, nástrojeZdroj: surgicalinstrumentation.com

operace, chirurgie, nástroje | Zdroj: surgicalinstrumentation.com

 

Až za půl roku vyhledáte lékaře, poznáte, jaký přelom zažilo české zdravotnictví 21. června 2011. Za operaci žlučníku provedenou v nejmodernější ordinaci vyhlášené pražské kliniky zaplatíte jako finanční spoluúčast 30 tisíc korun, přičemž nepůjde o žádný úplatek, ale o peníze legálně stanovené lékařem podle předpisů.

Před tím vám však ambulantní chirurg vysvětlí, že nemusíte nic platit, když půjdete se žlučníkem jednoduše „pod nůž“. A naopak laparoskopická operace, kdy není třeba otevřít celou břišní dutinu, že bude chtít několik tisíc připlatit.

Patnáct tisíc korun navíc přitom bude stát zákrok v okresní nemocnici, protože takovou cenu nemocnice platí za materiál a za amortizaci laparoskopické věže.

O dalších pět tisíc víc se zaplatí v krajském městě.

A pokud by měl pacient zájem o služby pražského profesora, který operuje na nejmodernější věži s trojrozměrnou kamerou, vyroste spoluúčast na uvedených třicet tisíc.

Tento příklad, byť v mnohém nesedí přesně na korunu, ilustruje změnu tuzemského zdravotnictví podle reformy ministra Leoše Hegera, kterou schválila sněmovna a která začne platit od roku 2012.

Schválit ji však musí Senát, prezident a zřejmě i Ústavní soud, na který se hodlá obrátit levice.

Ministr má volnou ruku

Případ se žlučníkem je ilustrační a nemusí realitě roku 2012 odpovídat úplně přesně. Nikdo totiž dosud nestanovil, za jaký druh operace se bude připlácet.

Dnes bývá za standardní výkon považován i zákrok pomocí laparoskopie a je tedy pravděpodobné, že částku v řádu sto tisíc korun bude připlácet pouze ten, kdo se raději než lidským rukám svěří operačnímu robotovi.

Z návrhu reformy však není předem zřejmé, které výkony a zdravotnické materiály zůstanou v běžném standardu plně placeném pojišťovnou a za které se bude připlácet.

Reformní novela pouze dává ministrovi „bianco šek“, aby zdravotní výkony na běžné a nadstandardní rozdělil.

Z výroků samotného ministra a jeho poradců lze odvodit, že se do kategorie „nadstandard“ dostane minimum zdravotních služeb, zvláště už zmíněné služby operačních robotů a lepší materiál na sádry nebo protézy.

Odpověď na otázku, jestli zůstane ve standardních službách v ilustračním příkladu uvedená laparoskopická operace žlučníku, bude k dispozici až koncem roku.

Cenu určí lékař

V každém případě však reforma počítá s tím, že o výši spoluúčasti za nadstandardní výkon rozhodne lékař.

Ministr zdravotnictví bude každoročně pod názvem Seznam výkonů publikovat vyhlášku, kde stanoví ceny obyčejných i nadstandardních výkonů. Za služby hrazené pojišťovnou si budou lékaři účtovat opravdu jen cenu z ministerské vyhlášky, jinak by porušili zákon.

U nadstandardních výkonů však bude záležet jenom na nich, zda se budou ministerskými vyhláškami řídit.

Reformní novela jim v tomto směru nařizuje jedinou povinnost, aby zdravotnické zařízení vyvěsilo cenu za nadstandardní výkon v příslušné ordinaci.

Trh přijde později

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Autoři

Petr Holub, Aktuálně.cz

Související články

30.5. Experti by neměli být jen na ozdobu Experti by neměli být jen na ozdobu
0 příspěvků
20.5. Pojišťovny budou moci ovlivnit předepisování  léčiv Pojišťovny budou moci ovlivnit předepisování léčiv
25 příspěvků
2.5. Jak zlepšit systém Jak zlepšit systém
8 příspěvků
17.1. Nepopulární doktoři Nepopulární doktoři
16 příspěvků
29.11. Odbory napadly reformu zdravotnictví kvůli hrozbě větších plateb Odbory napadly reformu zdravotnictví kvůli hrozbě větších plateb
5 příspěvků

Komentovat článek: Luxus při operaci žlučníku vás přijde na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Luxus při operaci žlučníku vás přijde na…

Komentáře

1 komentář
občan lékař Hegr alzheimer  | 22. 06. 2011 13:24

Jinak se takvoá rozhodnutí nědají dělat? jsem znechucen jednáním kolegy Hegra a současně se stidím za takové selhání humanity! OL

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné