Lůžková oddělení chce pojišťovna nahradit ambulancemi

Titulní obrázek

O zavření některých oddělení ve středočeských nemocnicích se bude dál vyjednávat. Podle aktuálních informací ze středečního setkání ředitele VZP a hejtmana nebudou zavřena všechna oddělení…

kterým komise ministerstva zdravotnictví nedala doporučení.

Výběrová komise na ministerstvu nedoporučila pojišťovnám proplácet poskytovanou péči ve 22 odděleních středočeských nemocnic, hlavně na gynekologicko-porodnických odděleních, chirurgii a interně. Kraji se nelíbí, že by od příštího roku měla zaniknout například porodnice v Nymburku a Rakovníku či interna v Berouně.

„Stále neznáme konkrétní výtky, které komise proti oddělením měla. Obzvláště nám jde o oddělení v Nymburce, Rakovníku, Berouně a Mělníku, za které budeme bojovat. Důležité pro nás je, že jsme se dozvěděli, že pojišťovna nebude na doporučení komise striktně trvat,“ řekl po setkání hejtman Petr Bendl (ODS).

Ředitel VZP Pavel Horák ale upozornil, že některá oddělení ve středočeských nemocnicích určitě zrušena budou, zatím ale neuvedl která. „Některá oddělení lze nahradit ambulantní péčí. Kolik ale přesně oddělení nedostane smlouvy, nevím. Každopádně každé budeme ve spolupráci s krajem posuzovat podrobně,“ ujistil Horák.

Ve Středočeském kraji se podle něho ani zrušením některých oddělení nesníží množství peněz, které pojišťovna do zdravotnictví vkládá. „Peníze, které ušetříme na zrušených odděleních, vložíme jinam do středních Čech,“ slíbil Horák.

Vyjednávat chtějí o smlouvách i samotné nemocnice.

„Zatím neznáme přesné výtky proti nedoporučenému porodnickému oddělení naší mělnické nemocnice, přitom tam ročně lékaři provedou přes 500 porodů a navíc zde máme erudované pracovníky, špičky ve svém oboru,“ řekl Právu Václav Řičář, člen představenstva a mluvčí mladoboleslavské nemocnice, která nyní spravuje i mělnickou.

„Určitě budeme dál argumentovat množstvím a kvalitou úkonů a také spádovostí, a předpokládám, že dokážeme tamní oddělení obhájit,“ dodal Řičář.

Tam, kde se nepodaří s pojišťovnami domluvit, převezmou péči o pacienty větší nemocnice, případně ambulantní ordinace. Pojišťovnám a ministerstvu jde zejména o snížení nákladů na drahou lůžkovou péči. Uspořené peníze by se měly podle Horáka investovat do technického vybavení nemocnic.

„Jedním z důvodů pro rušení některých porodnic je to, že vyžadují přítomnost řady kvalifikovaných lékařů, kterých není tolik, aby mohla být provozována všechna zařízení v kraji,“ řekl Horák.

VZP nyní kraji poskytne konkrétní údaje o kvalitě nemocniční péče, které získala z výběrových řízení. Navíc hodlá argumentovat statistikou o migraci Středočechů za nemocniční a ambulantní péčí do pražských zdravotnických zařízení.

Tyto údaje kraj porovná s výsledky svého šetření kvality zdravotnických zařízení v kraji a domluví se s pojišťovnou na dalším postupu.

Právo

Lůžková oddělení chce pojišťovna nahradit ambulancemi
Ohodnoťte tento článek!