Přejít na obsah

Má firma právo žádat přezkoumání zdravotního stavu?

zpět
23.3.2007

Má zaměstnavatel právo nechat přezkoumat zdravotní stav svého zaměstnance, který je dlouhodobě v pracovní neschopnosti? Má takový zaměstnanec povinnost dostavit se k vyšetření závodním lékařem dané firmy? Právní poradce Zdraví.Euro.cz analyzuje tento problém v souvislostech s novou terminologií platnou od letošního ledna...

Právní poradna Zdraví.Euro.cz

V naší firmě v poslední době přibývá stále více zaměstnanců, kteří pobírají dlouhodobě nemocenské dávky. Máme právo přezkoumat zdravotní stav zaměstnance u našeho závodního lékaře a v případě zjištění pracovní schopnosti zaměstnance učinit případné opatření k ukončení pracovní neschopnosti? Nedošlo v přezkoumávání zdravotního stavu zaměstnanců od 1.1.2007 k nějaké změně?

Odpovídá JUDr. Dominik Brůha, Advokátní kancelář Brůha, bruha@akbr.cz

Domnívám se, že jakési kontrolní prohlídky a přezkoumávání zdravotního stavu dlouhodobě nemocných zaměstnanců pobírajících nemocenské dávky u smluvních závodních lékařů zaměstnavatelů nekoresponduje s pracovněprávními předpisy a předpisy o sociálním zabezpečení.

Nový zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.) od 1. 1. 2007 opustil pojem „závodní preventivní péče“ a nahradil jej pojmem „pracovnělékařská péče,“ který bohužel v důsledku neschválení připravovaného zákona o zdravotní péči není nikde vymezen, což působí množství praktických potíží (např. při převádění zaměstnanců na jinou práci).

Podle § 103 odst. 1 písm. d) zákoníku práce je zaměstnavatel povinen sdělit zaměstnancům, které zdravotnické zařízení jim poskytuje pracovnělékařskou péči a jakým druhům očkování a jakým pracovnělékařským prohlídkám a vyšetřením souvisejícím s výkonem práce jsou povinni se podrobit, umožnit zaměstnancům podrobit se těmto očkováním, prohlídkám a vyšetřením v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy nebo rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví.

Podle § 103 odst. 1 písm. a) zákoníku práce je zaměstnavatel povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti.

Naproti tomu podle § 106 odst. 3 písm. b) je zaměstnanec povinen podrobit se pracovnělékařským prohlídkám, vyšetřením nebo očkováním stanoveným zvláštními právními předpisy.

Z uvedeného lze dovodit, že činnost lékaře pracovnělékařské péče nemůže nahrazovat činnost orgánů sociálního zabezpečení.

Z pracovněprávních předpisů nelze ani dovodit povinnost zaměstnance podrobit se kdykoli na vyžádání zaměstnavatele, tedy i za trvání pracovní neschopnosti, jakési kontrolní prohlídce u smluvního lékaře zaměstnavatele ohledně jeho momentální zdravotní způsobilosti nebo nezpůsobilosti k práci.

Dle mého názoru odmítnutí absolvování takové kontrolní prohlídky nemůže být ani posuzováno jako porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci.

Na druhé straně nelze v odůvodněných případech vyloučit ze strany zaměstnavatele předání podnětu orgánům sociálního zabezpečení, které za podmínek zákona č. 582/1991 Sb. mohou u občana uskutečnit kontrolní lékařskou prohlídku, např. zjistí-li posudkově významné skutečnosti, které odůvodňují provedení kontrolní lékařské prohlídky, nebo tak mohou učinit z podnětu jiného orgánu sociálního zabezpečení nebo z podnětu úřadu státní sociální podpory anebo z podnětu úřadu práce.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Má firma právo žádat přezkoumání zdravotního…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Má firma právo žádat přezkoumání zdravotního…

Komentáře

další 2 komentáře
Jiřina Štěpánková Re:pracovní úraz  | 14. 07. 2009 23:19

Mám pracovní úraz od 9.12.2007,PN vznikla 24.4.2008 a bude trvat do 23.4.2009,měla jsem prodlouženou podpůrčí dobu o 3 měsíce.Měla bych nastoupit do práce,ale ze zdrav.dův.a omezení v zaměstnání (prodejna-tahání těžkých břemen)nemohu tuto práci vykonávat.Mám nárok na roční odstupné,když mám jednoznačně pracovní úraz a mohu žádat ev.finanční rentu do důchodovného věku?Je mi 50let.Co by měla organizace udělat a já.Děkuji Štěpánková

Věra Vokřálová pracovní úraz  | 18. 02. 2009 11:59

Vážený pane doktore, před více jak 2 a půl lety jsem ve firmě utrpěla pracovní úraz, veškeré bezp.pom. jsem měla, později se zjistilo že bezpečnost práce porušila firma, za celý rok jsem je nedonutila k tomu, aby se mnou úraz sepsali, uznali jej, ale jejich záznam nepodepsala. Pád z výše na beton způsobil poškození páteře, zlomenou ruku, oběhové kompl. se srdcem a podezření na krvácení do mozku. Firma mne chtěla poslat na ošetření autobusem, toto jsem musela odmítnout, celá jsem se třásla. Později mi byla operativně vyjmuta hlavička loketní kosti, mám poškození vedlejší nervy a cév, trvale zablokovanou páteř, křeče v prstech, z rukou upouštím, levá ruka je stále velmi bolestivá. Firmu jsem kontaktovala a žádala o práci po úraze, původní jsem nebyla schopna, přesto mne tam dali, toto jsem odmítla dle posudku ZL nesmím toto vykonávat. Jinou práci mi nenabídli. Nyní vymysleli, že budu podléhat pouze řediteli v rámci firmy, a v rámci vykonávané práce budu řízena zcela jinou společností, kde budu mít další nadřízené. Tvrdili mi, že budu mít klouzavou pracovní dobu, přitom mi posílají potvrzení o rozpisu směn na pevnou pracovní dobu, která je o dvě hodiny denně delší než původní místo. Mzda má zůstat zachována. Převedli mne dodatkem par.41 avšak nechtěli dát písmeno b. po prac. úrazu, že pro mne nemají ve firmě vhodnou práci a tak mne dávají pracovat pro firmu ABL, nic jsem dosud nepodepsala,nelíbí se mi to. Jsem od července na neschopence a tam bych potřebovala poradit, neschopenka byla původně na jinou diagnozu, ale během měsíce se mi vrátily obtíže spojené v souvislosti s pracovním úrazem, několikrát jsem musela vyhledat akutní ošetření, kde psali PN ponechat, nyní mi to obvodní lékař nechce uznat, přesto že jsem jej několikrát žádala o doplnění úrazové diagnozy, nevím jak mám postupovat dále, mám trvale poškozené zdraví a lékař mi navrhl, že mi ukončí zítra neschopnost a napíše úrazovou diagnozu, ale to začnu opět od začátku a budu bita finančně. Domnívám se, že postup není správný, po celou dobu jsem zároveň chodila na rehabilitace s páteří a nyní mám další léčení, odborníci mi všude píší že to je poúrazové a doporučují neschopnost, kdo mi zaplatí těch půl roku jízdného, když se to týkalo rovněž úrazu. Poraďte mi prosím jestli můžete obratem jak postupovat dále, a nebo mi navrhli doplnit diagnozu avšak na pouhé bolesti páteře, ne úrazové, tím se však vše spustilo, nikdy jsem takového potíže neměla, páteř mám trvale zablokovanou. Děkuji s pozdravem Vokřálová

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné