Má Nymburk šanci získat nemocnici?

Titulní obrázek

Nymburk požádal kraj o převod nymburské nemocnice do vlastnictví města. Je ochoten za ni nabídnout až 25 milionů korun. O dalším osudu nemocnice bude rozhodnuto pravděpodobně v listopadu. Dohady o převodu nymburské nemocnice do vlastnictví města se posunuly o kousek dál…

Zastupitelé rozhodli v úterý na svém pracovním zasedání o návrhu převodu nemocnice z vlastnictví kraje do vlastnictví Nymburka. Kraji za nemocnici nabídli až 25 milionů korun, což je částka, kterou kraj do nemocnice investoval za dobu, co nemocnici vlastní. Kraj zatím nabídku nezamítl. „Rada vzala nabídku v potaz, ale ještě se k ní nevyjádřila,“ potvrdil mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka „Mám z toho dobrý pocit. Už jen to, že naši nabídku rovnou nezamítli je podle mě dobré znamení,“ myslí si starosta Nymburka Ladislav Kutík.

Odtržení od kraje prý nemocnici pomůže

A co si město od převodu nemocnice slibuje? „Hlavně oživení a větší samostatnost. Nemocnici by moc pomohlo, kdyby byla soběstačná,“ myslí si starosta. Stejného názoru je i současný ředitel nemocnice Radek Chmelík. „Myslím, že nymburská nemocnice by měla být samostatný subjekt. Na formě nezáleží, ale pro nemocnici Nymburk by samostatnost a nezávislost na Kolínu byla lepší,“ řekl Chmelík.

Kraj rozhodne v listopadu

Šance Nymburka, že návrh na úplatný převod Nemocnice Nymburk a sdružených zdravotnických zařízení (SZZ) včetně zřizovatelské funkce bude schválen, jsou podle Kutíka velké. „Rada kraje vzala návrh na vědomí a žádné negativní připomínky k němu neměla,“ řekl starosta. Krajští zastupitelé o nymburské nemocnici rozhodnou v listopadu na svém zasedání.“Zastupitelé zasedají už v září, ale tuto nabídku projednat nestihnou. Je tedy pravděpodobné, že se o převodu nemocnice bude jednat v listopadu,“ potvrdil Kupka. Pokud padne kladné rozhodnutí, je podle Kutíka převod nemocnice otázkou několika týdnů.

Město bude hledat strategického partnera

Město však nepředpokládá, že by nemocnici spravovalo samo. „Budeme hledat provozovatele, strategického partnera, nebo nájemce,“ dodal Kutík. Povědomí o tom, kdo by to mohl být prý starosta už má. „Nic neprozradím. Je otázka, zda v té době budu starostou a navíc musí samozřejmě proběhnout řádné výběrové řízení,“ dodal Kutík. Na podzim loňského roku se příspěvková organizace Nemocnice a SZZ Nymburk stala součástí akciové splečnosti Oblastní nemocnice Kolín. Nymburští zastupitelé už od začátku žádali o osamostatnění. Vždy šlo o bezúplatný převod, který krajští zastupitelé odmítli.

Regionální deník

Má Nymburk šanci získat nemocnici?
Ohodnoťte tento článek!