Mafra neuspěla se stížností ve sporu o omluvu Rathovi a Kubkovi

Milan Kubek.

Mediální skupina Mafra neuspěla s ústavní stížností proti verdiktu, který nařídil Lidovým novinám omluvu Davidu Rathovi a Milanu Kubkovi. Exministra zdravotnictví Ratha a prezidenta České lékařské komory Kubka se dotknul článek, který v roce 2009 zpochybnil jejich druhé atestace.

Verdikt o omluvě oběma lékařům je pravomocný od roku 2010, zjistila ČTK z usnesení v databázi ústavního soudu.

Článek Rathova podivná atestace tvrdil, že ministerstvo zdravotnictví vydalo osvědčení jak pro Ratha, tak pro Kubka, aby si mohli otevřít soukromou ordinaci praktického lékaře, respektive soukromého angiologa. Ministrem zdravotnictví byl tehdy právě Rath. Oba podle deníku využili tehdejší možnosti, aby lékařům s jednou atestací potvrdilo druhou ministerstvo, a nahradilo tak zkoušky před komisí.

Městský soud v Praze žalobu obou lékařů na ochranu osobnosti zamítl, Vrchní soud v Praze ale verdikt změnil a přikázal Mafře, aby se Rathovi a Kubkovi omluvila. Nakladatelství neuspělo s dovoláním k Nejvyššímu soudu a nyní ani s ústavní stížností, v níž se Mafra dovolávala práva na svobodu projevu a informací, stejně jako práva na soudní ochranu.

Vydavatelství spatřovalo chybu v tom, že vrchní soud důkladně nepřezkoumal správní řízení, v němž ministerstvo vydalo sporná oprávnění. Mafra zdůraznila také to, že některé sporné informace ohledně druhé atestace uvedla na pravou míru dalším článkem hned následující den.

Ústavní soudci ale důvod k zásahu nenašli, žádný exces v soudních rozhodnutích nezjistili. „Stěžovatelce (Mafře) se zásah do ústavně zaručených základních práv nebo svobod doložit nezdařilo,“ stojí v usnesení senátu se zpravodajem Vladimírem Kůrkou.

Lidové noviny se omluvily již v roce 2010. Kubek je dosud prezidentem České lékařské komory. Rath po svém ministerském působení zasedal v poslanecké lavici a řídil z křesla hejtmana Středočeský kraj. Nyní čeká na rozsudek v kauze údajné korupce a pracuje jako lékař.

Ohodnoťte tento článek!