Magistrát chce od provozovatele letiště řešení problému s hlukem

Hradecký magistrát uložil společnosti Letecké služby Hradec Králové, aby předložila návrhy a varianty omezení provozu vrtulníků během výcviku pilotů. Město reagovalo na stížnosti obyvatel obcí v okolí hradeckého letiště, kterým vadí zvýšený hluk.

„Město je majitelem letiště a letiště provozuje městem vlastněná společnost Letecké služby Hradec Králové. Připomínky obyvatel vnímáme. Na druhou stranu chceme mít fungující letiště s otevřeným režimem, kdy ho mohou využívat všichni, kdo splní zákon o civilním letectví, letištní a dopravní řády letiště v Hradci Králové. Budeme se snažit najít kompromis, aby obyvatelé v okolí netrpěli,“ uvedl mluvčí magistrátu Vinklář.

Od roku 2016 se na letišti uskutečňuje výcvik afghánských pilotů na vrtulnících. Výcvik podle magistrátu organizují a zajišťují soukromé společnosti, které na letišti sídlí ve vlastních nebo pronajatých prostorech.

Podle Vinkláře se připomínky k hluku týkají právě zejména vrtulníků. „Rada města uložila představenstvu společnosti Letecké služby Hradec Králové předložit návrhy a varianty možného omezení pohybů vrtulníků během výcviku pilotů,“ uvedl mluvčí.

Letiště podle statistik provozovatele zaznamenalo největší nárůst počtu vzletů loni, kdy šlo o více než 70000 vzletů, tedy dvakrát více než v roce 2014.

„Hluk hlavně v jarních a letních měsících je strašný. Létají nad Lochenicemi, protože se asi snaží ulevit Hradci. Ale to zase odnášíme my. Náš cíl je, aby se počet přeletů vrátil na úroveň roku 2014, kdy jich bylo mnohem méně. Už se scházíme asi dva roky a nikam to nevede. Teď se do toho zapojil magistrát, tak uvidíme,“ uvedla starostka Lochenic Jitka Kulhánková.

Nyní je letiště kromě výcviku pilotů využíváno také pro soukromé lety a část areálu slouží jako podnikatelská zóna a jako zázemí velkých hudebních festivalů.

Bývalé hradecké vojenské letiště o rozloze asi 230 hektarů vlastní od roku 2003 město Hradec Králové. Od roku 2008 je jeho provozovatelem městská akciová společnost Letecké služby Hradec Králové. V současnosti funguje v režimu otevřeného letiště bez řízení letového provozu.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!