Mají se pacienti obávat snížení kvality a dostupnosti péče?

mikrofon, rádio, přepis

Hosty rozhovoru ČRo 1 Radiožurnálu byli náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková a komentátor Petr Holub.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Protest proti reformám ve zdravotnictví svolaný na 1. března podporují i odboráři. Ti dokonce vyzvali šéfa resortu Leoše Hegera z TOP 09 ať odstoupí. Jeho zákony a vyhlášky podle nich omezují dostupnost, kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. K výzvě České lékařské komory se už připojili ambulantní lékaři, Lékařský odborový klub a teď tedy i zdravotnické odbory a odborová centrála. Příští pátek tak řada soukromých lékařů zavře ordinace a nemocnice poskytnou jen akutní péči. Akci doprovází také petice proti snižování veřejných výdajů na zdravotnictví, zbytečně drahým lékům nebo dlouhému cestování k lékaři. Tu šíří lékaři mezi pacienty. Ministerstvo ale odmítá, že by do zdravotnictví šlo méně peněz a že se zmíněné škrty dotknou úrovně péče. A náměstek ministr Petr Nosek označil za neseriózní zatahovat do sporu pacienty.

Petr NOSEK, náměstek ministra zdravotnictví: Lékaři se budou navštěvovat a ošetřovat navzájem, tak, jestli v tomto případě se nejedná v podstatě o tedy snížení dostupnosti, kvality a bezpečí poskytovaný péče pro naše občany, je otázka, jak se tento akt lékařů vůbec /nesrozumitelné/ s tou základní přísahou, kterou tedy složili při přijímání titulu lékař.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Náměstek Nosek. Naším hostem je teď předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Dobrý den.

Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče: Pěkné poledne.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Proč tak silná slova, proč požadujete demisi ministra?

Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče: Ta věc je jednoduchá. Úhradová vyhláška letošní rok snižuje úhrady nemocnicím ve /nesrozumitelné/ číslech zhruba o 13,5 %. Se snížením o 13,5 % a s tím, že se vyplácí nemocnicím zálohy ve výši 87 % z roku 2011, není možné poskytovat kvalitní péči a není možné zabezpečit stávající odměny zaměstnanců.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Opravdu to tedy ohrožuje pacienty, není to spíš problém mezi pojišťovnami a nemocnicemi nebo lékaři, není to o platech doktorů?

Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče: Není to o platech doktorů, je to skutečně o pacientech, protože ministerstvo zdravotnictví kromě té úhradové vyhlášky vydalo i personální vyhlášku, která stanoví minimální počty zaměstnanců na jednotlivých odděleních, minimální počty zdravotních sester, minimální počty ošetřovatelek, sanitářů a ta personální vyhláška vlastně snižuje ty stávající počty a když nemocnicím dneska chybí peníze, tak se začínají propouštět v těch nemocnicích zaměstnanci, kteří tu péči poskytovali. Takže bude v nemocnicích méně sester, méně ošetřovatelek, méně sanitářů, méně rentgenových laborantů, prostě ta péče bude opravdu jako daleko horší, než je v současné chvíli.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: A je to tedy hlavně o penězích, chcete, aby jich do zdravotnictví plynulo více?

Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče: Není to v současné chvíli úplně až tak o penězích, které by měly připlout odněkud, ale my máme zjištěno, že na účtech zdravotních pojišťoven jsou zůstatky, kromě, na účtech zdravotních pojišťoven vyjma Všeobecné zdravotní pojišťovny, a chceme, aby se ty přebytky, které na těch fondech jsou, se rozpustily do stávajících úhrad a aby prostě ty nemocnice se nedostaly do té krize, o které právě tady teď hovořím.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Říká předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Na slyšenou.

Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče: Děkuji vám. Hezký den, na shledanou.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: A poslouchal ji také komentátor online deníku Aktuálně.cz Petr Holub. Dobré poledne.

Petr HOLUB, komentátor online deníku Aktuálně.cz: Dobrý den.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Mají lékaři a odbory pravdu, když varují před zhoršením kvality a dostupnosti péče?

Petr HOLUB, komentátor online deníku Aktuálně.cz: Tak v zásadě asi pravdu mají. Teď se zdá, že v minulém roce poklesly výdaje zdravotních pojišťoven o 5 %, letos to, si myslím, bude stejné, takže skutečně do zdravotnictví jde méně peněz a logicky dochází k omezování dostupnosti péče, to je v podstatě fakt. Otázka teď je, jak to řešit, jestli by tím řešením bylo odstoupení ministra zdravotnictví, to si nejsem úplně jist.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Třeba lůžková péče v nemocnicích, ta byla hodně diskutovaná, ale nakonec nebyla omezena tak výrazně, takže nedramatizují to příliš odbory tu situaci?

Petr HOLUB, komentátor online deníku Aktuálně.cz: Tak ona ta zhoršená dostupnost může být prostě v tom, že se omezí počet lůžek, počet lékařů, také se ruší jednotlivá oddělení. Ono to jde tak trochu nepozorovaně, ale například čekáte na operaci 2 měsíce místo měsíc, k takovému omezování skutečně dochází, to asi nemá smysl popírat. Kdyby ministerstvo zdravotnictví navrhlo nějaký přehledný úsporný plán, kde se ty peníze vlastně spoří a že tedy k omezování péče nedochází, pak bych tomu možná věřil, ale opravdu ta péče je hůř dostupná.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Kde se ve zdravotnictví vedle vás najít peníze? Dá se někde ušetřit? Jsou tou cestou třeba přebytky zdravotních pojišťoven, jak o nich mluvila Dagmar Žitníková?

Petr HOLUB, komentátor online deníku Aktuálně.cz: Ano, to je jedna z cest, to by například ten letošní rok úplně v klidu vyřešilo, ale pak by nastal ten samý problém v příštím roce. Určitě by bylo dobré, kdyby byl přísnější dohled na hospodaření zdravotních pojišťoven, protože tam skutečně zase dochází k nějaké péči, která je zbytná nebo která by se klidně mohla platit soukromě a nemusela by se platit z veřejného pojištění. To by samozřejmě šlo a ty rezervy jsou tam opravdu minimálně v řádu miliard, ale pokud by se zdravotnictví mělo nějak řešit okamžitě, pokud tedy nechceme, aby k tomu omezování péče docházelo, tak tam je nezbytné dát peníze zvnějšku, například ze státního rozpočtu. To si myslím, že koneckonců za těmi požadavky odborů a různých lékařských organizací.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Petr Holub z online deníku Aktuálně.cz. Díky a na slyšenou.

Petr HOLUB, komentátor online deníku Aktuálně.cz: Na shledanou.

Ohodnoťte tento článek!