Majitelé lékáren se obrátí na antimonopolní úřad

Titulní obrázek

Grémium majitelů lékáren se chce obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby prověřil letošní distribuci vakcín proti klíšťové encefalitidě. Novinářům to řekl předseda grémia. Podle lékárníků látku dostala přednostně očkovací centra zdravotních ústavů…

Výrobci prý navíc dodávali vakcíny na trh jen přes některé distributory. V Česku byl na jaře vakcín nedostatek.

„Výrobci zajišťovali dodávky přednostně pro očkovací centra zdravotních ústavů, které řídí ministerstvo zdravotnictví, a lékárny nemohly uspokojit své pacienty. Lidé, kteří dostali od nás první dávku, museli pro další dojíždět do těchto center,“ uvedl Krpálek.

Podle něj situaci komplikovaly i počáteční pochybnosti o tom, zda je možné pokračovat v očkování dalšími dávkami od jiného výrobce.

Podle vedení grémia navíc farmaceutické firmy dodávaly na trh vakcíny ne přes všechny distributory, ale jen přes některé. I tato situace prý snížila možnosti lékáren získat je.

Zájem o očkování proti klíšťovému zánětu mozku vzrostl i díky mírné zimě. Klíšťata se totiž v přírodě objevila a rozšířila dřív než v jiných letech. V Česku na jaře vakcíny chyběly.

Důvodem bylo podle grémia to, že farmaceutické firmy potřebné množství v požadované době nedodaly. Podle dřívějšího vyjádření prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby za nedostatkem vakcín nebyl ani tak enormní zájem lidí o očkování.

Výrobci prý spíš upřednostnili dodávky do zemí, kde za ně dostali lépe zaplaceno.

Očkování podle lékařů představuje jedinou spolehlivou ochranu proti klíšťovému zánětu mozku. Před onemocněním se jím ale chrání jen 11 procent Čechů a Češek.

V Rakousku je to přes 80 procent obyvatel. Počet nemocných je tak u jižních sousedů výrazně nižší. Loni lékaři v ČR zaznamenali 1028 onemocnění klíšťovou encefalitidou, což je nejvíce za posledních 20 let. Počet pacientů se proti předcházejícímu roku zvedl o 60 procent. Tři lidé zemřeli.

Vakcínu si lidé platí sami. Cena jedné dávky se pohybuje zhruba od 300 do 350 korun. Očkování je rozloženo do tří dávek. Po dalších třech až pěti letech je nutné se nechat přeočkovat.

Lékárny zlikvidují tisíce vakcín proti chřipce za miliony korun

Lékárny v Česku budou muset v příštích týdnech zlikvidovat nespotřebované loňské vakcíny proti chřipce za zhruba 15,6 milionu korun. Očkovací látce končí v létě použitelnost. Podle Grémia majitelů lékáren za ztrátami stojí systém distribuce, který funguje od loňska. Kvůli němu prý lékárny plánují objednávku vakcín pro letošek jen opatrně. Obávají se totiž toho, aby je za rok nemusely zas ničit.

„Je to zajímavá situace v době, kdy se hovoří o úsporách ve zdravotnictví. Plýtvání ukazuje, že systém není funkční,“ řekl k likvidaci desetitisíců vakcín předseda grémia Petr Krpálek. V Česku funguje asi 2500 lékáren. Podle průzkumu grémia by každá měla zničit v průměru 48 vakcín. Nákupní cena vakcíny činí 130 korun. Vakcíny za dalších asi pět milionů korun budou prý muset zlikvidovat distributoři, dodal Krpálek.

I když se podle představitelů grémia mohla na situaci podepsat částečně i mírná zima a s ní spojený menší zájem o očkování proti chřipce, hlavní příčinu jednoznačně vidí v nekoordinované distribuci. V minulosti existovala jediná cesta. Lékárny nejprve podle potřeb lékařů objednaly určitý počet vakcín. Od výrobce putovaly k distributorovi. Od něj je pak získaly lékárny, které je poskytli lékařům. Od loňska je možné dodávat léčiva přímo do ordinací. Podle představitelů grémia si vakcínu někteří lékaři nejdřív objednali přes lékárny, pak ji ale odebrali jinde. Lékárnám tak naplánované kusy zbyly. „Mám v jedné své lékárně asi 120 vakcín, na kterých jsem se dohodl s lékaři. Pak je neodebrali,“ řekl místopředseda grémia Dušan Holečko. Nepamatuje si prý, že by jeho dvě lékárny od roku 1993 někdy musely vakcíny likvidovat.

Z obavy ze ztrát i v příštím roce jsou nyní podle vedení grémia lékárny v plánování objednávek vakcín proti chřipce na letošní zimu „opatrné“. Krpálek řekl, že by se tak mohlo stát, že by nakonec nemusel být očkovací látky dostatek.

Změnu systému a dodávání léčiv přímo do ordinací prosadil bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Podle grémia tato legislativa působí chaos, volá proto po návratu k minulé praxi. O novele zákona o léčivech by měla sněmovna rozhodovat na podzim.

ČTK

Majitelé lékáren se obrátí na antimonopolní úřad
Ohodnoťte tento článek!