Malé lékárny bojují o přežití

„Ke stávce se určitě připojíme, ale více méně demonstrativně, neboť si nechceme brát pacienty jako rukojmí,“ řílká vedoucí přeloučské lékárny U Zlatého raka Monika Dušková. „Hodně jsem do ní investovala, ale nyní po likvidačním přístupu ministra zdravotnictví k lékárnám budu zřejmě nucena od svého záměru ustoupit,“ lituje…

Pardubicko -Zároveň se stávkou zahájí lékárny kampaň, v níž budou občanům vysvětlovat, proč politika ministerstva zdravotnictví ohrožuje existenci zejména malých lékáren.

Na protest proti politice ministra zdravotnictví Davida Ratha zavřou v pondělí 30. ledna lékárníci po celé republice na tři hodiny své provozovny. Chybět mezi nimi nebudou ani lékárníci z pardubického regionu.

I jim vadí, že ministr zdravotnictví snížil celkovou přirážku na léky z 32 na 29 procent. O ni se mají dělit s distributory léků. Ti však na nižší marže nepřistoupili, a tudíž jde pokles o tři procenta na účet lékáren.

„My však přijdeme o deset procent svých příjmů, ze kterých hradíme mzdy, nájem, energie, vzdělávání pracovníků a další výdaje,“ lamentují lékárníci.

Druhou výdejnu neotevře

„Ke stávce se určitě připojíme, ale více méně demonstrativně, neboť si nechceme brát pacienty jako rukojmí,“ řekla vedoucí přeloučské lékárny U Zlatého raka Monika Dušková. Sama provozuje ještě výdejnu léků v Rohovládově Bělé a další má připravenu k uvedení do provozu v Řečanech nad Labem.

„Hodně jsem do ní investovala, ale nyní po likvidačním přístupu ministra zdravotnictví k lékárnám budu zřejmě nucena od svého záměru ustoupit,“ lituje Monika Dušková. A to je na tom relativně ještě dobře, neboť lékárnu provozuje ve svém domě. Tři roky však nebyla na dovolené, pracuje za průměrný plat a veškerý zisk dává do rozvoje podnikání.

„Lékárnu bychom moc uvítali, abychom nemuseli jezdit jinam. Už dlouho čekáme na její otevření,“ řekla nám za všechny maminky na mateřské dovolené Andrea Posejpalová z Řečan nad Labem.

„Při poslední schůzce přislíbilo devadesát devět procent lékárníků z Pardubicka, že se 30. ledna stávky zúčastní. Zavřeno bychom měli mít od dvanácti do patnácti hodin,“ uvedla předsedkyně regionální České lékárnické komory Zdeňka Breberová s tím, že se zatím neví, jak se zachová nemocniční lékárna. Do stávky by se měly zapojit i lékárny v supermarketech.

„Ty už posledně naši stávku podpořily, když měly na hodinu zavřeno,“ dodala lékárnice.

„Někteří pacienti nás chápou, druzí spíš dají na líbivou řeč ministra Ratha, že by léky měly zlevnit. A nám nezbývá než lidem celou záležitost kolem lékáren vysvětlovat, vysvětlovat a zase vysvětlovat,“ řekla Zdeňka Breberová.

Léky vydávat odmítají

Za vyložené plácnutí do vody pak označila ministerské sdělení, že by léky měli pacientům vydávat praktičtí lékaři. Ti to ústy předsedy svého regionálního sdružení rezolutně odmítli jako čirý nesmysl.

„V úvahu nebyl brán sortiment ani účinnost léků, natož jejich zabezpečení,“ uvedla Zdeňka Breberová.

JIŘINA MIKEŠOVÁ, Pardubické noviny

MUDr. Král

Vážená paní magistro Dušková, je mi smutno z Vašeho příspěvku, když proklamujete, jak Vás soudruh MUDr.Ráth poškozuje úhradovou vyhláškou, ale

zavřít lékárnu na pouhé tři hodiny deklarujete pouze „demonstrativně“. To znamená, že se ostatní za Vás budou prát a stávkovat, včetně velkých lékáren a Vás zrujnují tři hodiny zavření a to navíc již mimo ordinační hodiny většiny lékařů? Ne, to Vás nezrujnuje!!! Zničí Vás vlastní neochota něco pro sebe a stav svobodného podnikání ve zdravotnictví udělat. Nechápu, jak chcete prosazovat svoje „oprávněné zájmy“, ale nic pro to nedělat formou razantních kroků. Ono to zase nějak dopadne a Ti ostatní to za nás vystávkují, že? Při poslední a jediné stávce zdravotníků (praktických lékařů) měla většina lékáren otevřeno a prodávala bez omezení. Jsem praktik a také v nelehké úloze, ale už asi není kam ustoupit pokud nechci být zestátněn a zlikvidován ze strany současné vládnoucí

garnitury, ale takhle nekolegyálně bych se nechoval pokud to budu chtít odvrátit. Uvidíme za měsíc, dva, až Vám soudruh Ráth sníží znovu marži. Pak už budete chtít možná stávkovat doopravdy, ale jde o to kdo se k Vám z ostatních odborností přidá. Tak nevím, jde o podstatu problému a jeho nápravu, nebo jenom o kšeft, jak hlásá sockomunistická páka se soudruhem Ráthem v čele?

PS: nejsem členem ODS ani jiné strany, ale pokud budeme jako zdravotníci chtít něčeho dosáhnout, tak takovéhle příspěvky raději neposkytujte médiím a v tichu si dál prodávejte i když ostatní nesou kůži na trh!!!

PharmDr. Petr Rejsek, Cheb/Aš

Plně souhlasím s přispěvovatelem!!! Pakliže kolegyně není ochotna uzavřít lékárnu ani na ty 3 hod., a určitě nebude sama, tak se na to můžeme rovnou vy … kašlat. Domnívám se, že za spoustu (velkou spoustu) problémů si může lékárnictvo samo, zejména svojí dokonalou nekolegyalitou. A velikou radost z Vás, paní magistro, bude mít zejména dr. Rath, ten s tím totiž počítá. Kdysi kdesi mluvil pěkně o povaze našeho národa F.R. Čech, to byl ještě poslancem Parlamentu: „My vždy něco hrozně chceme, ale zase to tak úplně nechceme.“ Určitě tedy hrozně moc chcete stávkovat, ale zase asi tak úplně stávkovat nechcete? Nebo se mýlím?


Ohodnoťte tento článek!