Přejít na obsah

Malujeme na oddělení - sestra nebo uklízečka?

zpět
21.4.2008

"Může zaměstnavatel nařídit zdravotním sestrám, aby zajistily úklid na pracovišti po malování? Na jedno lůžkové oddělení se šestnácti pokoji a ostaními přilehlými místnostmi byla vyčleněna pouze jedna uklízečka. Ostatní byly směnové sestry," ptá se čtenářka Zdraví.Euro.cz...

Právní poradna

Může zaměstnavatel nařídit zdravotním sestrám, aby zajistily úklid na pracovišti po malování? Na jedno lůžkové oddělení se šestnácti pokoji a ostaními přilehlými místnostmi byla vyčleněna pouze jedna uklízečka. Ostatní byly směnové sestry.

Odpovídá Mgr. Ivana Štěpánková

Zaměstnavatel je povinen a oprávněn zaměstnanci přidělovat takovou práci, která je druhově sjednána v pracovní smlouvě. Nemůže se zaměstnancem bez jakéhokoliv omezení disponovat podle svých potřeb. A nic na tom nemění ani velmi častá věta v náplních práce: “Zaměstnanec vykonává další práce podle pokynu nadřízeného pracovníka“. Jiné práce, než ty, které lze zahrnout pod druh práce sjednaný v pracovní smlouvě, je zaměstnanec povinen vykonávat pouze výjimečně, jen v případech a za podmínek stanovených zákoníkem práce pro převedení na jinou práci.

Jedním z případů, kdy zaměstnavatel může zaměstnance na jinou práci převést, je přechodná překážka v práci - nemůže-li zaměstnanec konat práci z provozních příčin, avšak v tomto případě je převedení podmíněno souhlasem zaměstnance. Zaměstnavatel je povinen předem se zaměstnancem projednat důvod převedení na jinou práci a dobu, po kterou má převedení trvat a práce, na kterou by měl být zaměstnanec převeden, musí samozřejmě odpovídat jeho zdravotnímu stavu a schopnostem. Nemohou-li tedy sestry kvůli malování oddělení dělat svoji práci, může je zaměstnavatel dočasně převést i na jinou práci, než byla sjednána v pracovní smlouvě pouze v případě, že s převedením budou souhlasit.

www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Malujeme na oddělení - sestra nebo uklízečka?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Malujeme na oddělení - sestra nebo uklízečka?

Komentáře

dalších 35 komentářů
Spojena Akreditacni doporuceny postup  | 22. 04. 2008 06:10

polit to nitroglycerinem a dupnout na to. Skvrna zmizi.

Re:Re:To se přežít dá...ještě dodatek...  | 22. 04. 2008 05:24

no zcela samozřejmě, uklizečky nesmějí manipulovat v prádlem ( ani zavázaným v pytli), ani s jídlem ( ani uzamčeným v potravinové skřínï- nesmějí ji ani posunout, natož někam převézt), ani s biologick´ým materiálem ( ta znamená, že když náhodou ukápně někde např krev na zem, musí ji sestra polít dezinfekcí a pokrýt buničinou a po uplynutí nutné doby může povolat uklizečku. Sestra může ba musí všechno!

zeleny mozek biologicke latky  | 22. 04. 2008 03:49

zneskodni protichemicka jednotka Armady Spa.. CR !

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné