Malý Muhammad operován nebude, Bídur je po zákroku

Nad osudem ročního iráckého chlapce Muhammada, který se před jedenácti dny přijel léčit do České republiky, visí opět otazník. Po nedávném nepotvrzeném podezření z toho, že má tuberkulózu, se lékaři shodli…

PRAHA – na tom, že o chirurgickém zákroku lze v jeho případě uvažovat nejdříve za dva roky. Není tedy nutné, aby dále pobýval v nemocnici. Včera to sdělila mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová.

Zatím však není jisté, co se tedy s chlapcem, který trpí vrozenou vadou močových cest, bude dít dál. „O jeho dalším osudu rozhodují jeho rodiče,“ pouze uvedla mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková a odmítla sdělit jakékoliv další informace. Financování programu léčení iráckých dětí v České republice, který schválila vláda, přitom zaštiťuje právě ministerstvo vnitra.

Operace tak čeká již pouze dvanáctiletou Zajnab, které odeberou lékaři slezinu příští pondělí. O dva roky mladší Bídur podstoupila chirurgický zákrok v pátek. „Prodělala operaci srdeční přepážky. Nějaký čas byla na umělé plicní ventilaci, dnes už dýchá spontánně a její pooperační stav je bez komplikací,“

uvedla včera Jurinová.

Dívka zhruba za týden odjede do Olivovy dětské léčebny v Říčanech u Prahy, aby si po operaci odpočinula. Českému dítěti by lékaři zřejmě předepsali klid doma v rodinném prostředí, to však pro Bídur, která je tisíce kilometrů od domova, nepřipadá v úvahu. Potřebné síly proto načerpá v léčebně. Po 14 dnech od propuštění z Říčan má doporučenu kontrolu v Motole, dodala mluvčí nemocnice.

Do České republiky by se mělo přijet léčit ještě dalších zhruba deset dětí z Iráku. Na tento program vyčlenila vláda 15 milionů korun.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!