Přejít na obsah

Malým nemocnicích docházejí peníze. Pacienti budou na operace čekat déle

zpět
10.10.2010
operace, chirurgie, chirurgové
zvětšitoperace, chirurgie, chirurgovéZdroj: www.anglia.ac.uk

operace, chirurgie, chirurgové | Zdroj: www.anglia.ac.uk

 

Zdravotním pojišťovnám docházejí rezervy našetřené v minulých letech, proto začaly postupně omezovat zdravotní péči.

Stovky pacientů, kteří se chtějí léčit v menších českých nemocnicích, se musejí připravit na to, že se už do konce roku kvůli nedostatku peněz na svou operaci nedostanou. Zdravotní pojišťovny, jimž kvůli krizi rychle docházejí našetřené miliardy, totiž začaly omezovat zdravotní péči právě v menších okresních nemocnicích. Naopak onkologické, kardiochirurgické, neurochirurgické, ortopedické a oční kliniky, které v průzkumu HN zvolily lékařské špičky jako nejlepší v Česku, zatím péči kvůli nedostatku peněz omezovat nemusejí.

Pacienti budou čekat déle

To menší nemocnice již dnes kvůli tomu, že pojišťovnám docházejí peníze, odkládají plánované operace, šetří na drahých lécích nebo přestávají předepisovat důležité zdravotnické pomůcky.

„Zhruba na 20 pacientů, kteří čekají na výměnu kyčelního kloubu, už letos na řadu kvůli limitům pojišťoven nepřijde a jejich operace bude naplánována na příští rok,“ připouští Milíč Řepa, ředitel nemocnice v Benešově. A hodně podobně si na nedostatek peněz stěžují i další nemocnice. „Pravděpodobně budeme muset omezit nebo do konce roku zcela pozastavit předepisování některých pomůcek, například protéz,“ doplňuje Řepu zástupce ředitele nemocnice v Domažlicích Petr Suastika. A některé plánované operace se chystají ke konci roku odkládat třeba i nemocnice ve Vrchlabí nebo v Třebíči.

Důvod je jednoduchý: pojišťovnám docházejí rezervy našetřené v minulých letech a už příští rok se kvůli tomu VZP i některé další menší pojišťovny mohou dostat do minusu. Proto začaly postupně omezovat zdravotní péči letos. „Může se stát, že některé operace se už nebudou dělat všude, což může v některých nemocnicích prodloužit čekací doby. Budeme se ale snažit o další úspory, aby pacienti dostali takovou zdravotní péči, na kterou byli až dosud zvyklí,“ říká šéf Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.

Elitní kliniky: Zatím to jde

Na druhou stranu lidé, kteří se chystají do nejlepších českých nemocnic, mohou zůstat prozatím v klidu. Na špičkových klinikách, jež poskytují tu nejdražší zdravotní péči, si zatím pojišťovny omezit péči prakticky nedovolily. A to třeba ani v tak drahém oboru, jako je kardiochirurgie, kde jedna transplantace srdce stojí pojišťovnu spolu s pooperační péčí více než 300 tisíc korun. „V letošním roce je naše finanční situace poměrně dobrá. Zatím hospodaříme vyrovnaně,“ potvrzuje šéf Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Petr Němec, jehož pracoviště nedávno vyhlásily v průzkumu HN lékařské špičky jako nejlepší v Česku.

Podobně zatím škrty pojišťoven nepocítila ani elitní Neurochirurgická klinika Ústřední vojenské nemocnice, kde za jednu operaci nádoru mozku na operačním sále vybaveném speciální magnetickou rezonancí zaplatí pojišťovny přes 80 tisíc. „Zatím jsme nějaký úbytek peněz nepocítili. Jen se začíná objevovat více kontrol ze zdravotních pojišťoven,“ popisuje přednosta kliniky Vladimír Beneš.

Škrty pojišťoven se nedotkly ani nejlepší české oční kliniky, nacházející se ve FN Hradec Králové. „Zatím můžeme léčit všechny pacienty, kteří to potřebují,“ potvrzuje šéf hradecké kliniky Pavel Rozsíval. A tu nejlepší možnou léčbu poskytují zatím pacientům i nejlepší centra, která léčí pacienty s rakovinou. I když tady to nemusí trvat dlouho. Třeba onkologové z brněnského Masarykova onkologického ústavu, který je nejrespektovanější v Česku, zatím nevědí, jestli hlavně od VZP dostanou peníze za veškerou léčbu, již pacientům poskytli.

Velmi drahá biologická léčba, která na rozdíl od běžné léčby ničí přednostně nemocné buňky, stojí přitom pro jednoho pacienta statisíce korun ročně. „My nyní pacientům péči nějakým způsobem dáváme. Pokud by nám ji ale VZP nezaplatila, byl by to průšvih,“ krčí rameny šéf Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček.


Klíčová slova

Autoři

Petr Vašek, iHned.cz

Komentovat článek: Malým nemocnicích docházejí peníze. Pacienti…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Malým nemocnicích docházejí peníze. Pacienti…

Komentáře

další 4 komentáře
Jiri Wicherek Zajímavá věc  | 10. 10. 2010 21:40

Hmmm, mne zase prekvapuje, ze Vas to prekvapuje. Článek 31 LZPS, soucast to Ústavy České republiky "Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon." Jak patrno, v tomto clanku se cosi pravi o bezplatnosti zdravotni pece, nic se ovsem nepravi o jeji DOSTUPNOSTI. A to jak casove, tak mistni, ekonomicke... Nic takoveho ani, pokud je mi znamo, nestanovuje u nas zadny zakon.

Casial Zajímavá věc  | 10. 10. 2010 17:58

Regulační poplatky přijdou spoustě lidí jako protiústavní, ale odklady operací jsou , zdá se, v pohodě, proti tomu nikdo nic nenamítá... Tohle mě fakt překvapuje.

sestra peníze na operace  | 10. 10. 2010 14:30

Když docházejí peníze na operace,kdepak se berou peníze na takové akce jako je Akce roku 17.10.2010 na velodromu v Brně,pane Gajdáčku?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné