Maminky budou platit i za novorozeňata, zmatky nastanou také v léčebnách

Titulní obrázek

Nejistotu zažívají budoucí maminky. Obávají se, že budou platit v porodnici i za svého právě narozeného potomka. Pokud se jim náhodou narodí dvojčata, nebo budou mít rizikové těhotenství, kvůli němuž budou muset strávit v nemocnici delší dobu, patrně se nedoplatí…

Maminky budou platit i za novorozeňata, zmatky zřejmě nastanou také v léčebnách dlouhodobě nemocných

Některé skutečnosti v souvislosti s výběrem poplatků dolaďují v těchto dnech také ostravské nemocnice. „Výběr poplatků bude probíhat prostřednictvím mincovních automatů. V rámci některých provozů s menším počtem ambulantních ošetření bude možno zaplatit poplatek u informátorek,“ sdělil mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) Tomáš Oborný s tím, že pro pacienty jsou připraveny brožurky, které budou o systému výběru poplatků veFNO informovat.

Vzhledem k tomu, že ve fakultní nemocnici je ročně hospitalizováno více než 46 tisíc pacientů a ambulantně ošetřeno přes 650 tisíc pacientů, nastanou zmatky pravděpodobně s dlužníky. Pokud by totiž nezaplatila jen desetina pacientů, jednalo by se o značný dluh a nemocnice by si zřejmě musely najmout firmu, které by pohledávky vymáhala.

Zcela jasno zatím nemá Vítkovická nemocnice. „V současné době se v holdingu Agel, kam spadá také Vítkovická nemocnice, dolaďuje systém vybírání poplatků,“ řekl stručně mluvčí nemocnice Tomáš Želazko.

Budou ženy rodit doma?

Nejistotu zažívají také budoucí maminky. Obávají se, že budou platit v porodnici i za svého právě narozeného potomka. Pokud se jim náhodou narodí dvojčata, nebo budou mít rizikové těhotenství, kvůli němuž budou muset strávit v nemocnici delší dobu, patrně se nedoplatí.

„Čekám dvojčata, rodit mám za měsíc a zatím to vypadá, že děti mají kolem dvou kilogramů. Delší hospitalizaci se tedy zřejmě nevyhnu. Slyšela jsem, že budu platit i za děti, což nechápu, protože ty určitě svíčkovou obědvat nebudou,“ řekla naštvaná Zora Gurská z OstravyPoruby.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt včera naší redakci řekl, že maminky, které porodí dítě, budou platit i za ně.

„V momentě, kdy se dítě narodí, stává se pojištěncem, takže se poplatky týkají i jeho. Pokud bude mít maminka třeba trojčata a ta budou v inkubátoru delší dobu, bude platit šedesát korun i za ně. Je třeba si uvědomit, že náklady na inkubátor stojí řádově desítky tisíc korun. Pokud na to maminka mít nebude, bude se muset o ni postarat sociální systém,“ řekl tiskový mluvčí Cikrt.

Dojde na vymahačské firmy?

Některé skutečnosti v souvislosti s výběrem poplatků dolaďují v těchto dnech také ostatní nemocnice.

„Výběr poplatků bude probíhat prostřednictvím mincovních automatů. V rámci některých provozů s menším počtem ambulantních ošetření bude možno zaplatit poplatek u informátorek,“ sdělil mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný s tím, že pro pacienty jsou připraveny brožurky, které budou o systému výběru poplatků v nemocnici informovat.

Problémy v léčebnách

Velké problémy nastanou v léčebnách dlouhodobě nemocných. Zavedení poplatků znamená pro nemocnice i velkou změnu v informačním systému. Klíčová bude informace, kdy byl pacient přijat a kdy bude propuštěn.

Zatím zadávali zdravotníci data i s dvanáctihodinovým zpožděním. To už nebude možné, protože by na tom nemocnice tratily. Týdně totiž propouštějí z léčby i několik stovek lidí.

Problém očekávají ředitelé hlavně v případě léčeben dlouhodobě nemocných, kde se platí většinou jednou za měsíc. „Je obvyklé, že příbuzní navštěvují své blízké ve výplatní den důchodu a jezdí pro peníze. Teď budou muset naopak platit. Řešení vidím v tom, že paušál za pobyt budeme hospitalizovaným stahovat z účtu. Pokud bude u nás pacient ležet třeba dvě stě dnů, zaplatí na poplatcích asi dvanáct tisíc korun,“ řekl jeden z ředitelů, jenž si nepřál zveřejnit své jméno.

„Kandidáti hmotné nouze platit nebudou, dosud nám ale nikdo nevysvětlil, jak ho poznáme,“ naznačil další problém ředitel. Pacienti mohou platit do osmi dnů po propuštění, pro nemocnici to znamená, že osm dní bude muset hlídat, zda byla pohledávka uhrazena.

Marie Stypková, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!