Přejít na obsah

Maminky mají různá přání, ale většinou jsou rozumné

zpět
16.1.2015
porod, miminko
zvětšitporod, miminkoZdroj: Shutterstock

porod, miminko | Zdroj: Shutterstock

 

V roce 2014 se v havlíčkobrodské nemocnici uskutečnilo 1 364 porodů a narodilo se 1 379 dětí. Gynekologicko – porodnické oddělení podle mluvčí nemocnice Petry Černo poskytuje maminkám vysokou úroveň péče, patří k nejvyhledávanějším oddělením nemocnice.

Kromě péče medicínské a ošetřovatelské nabízí oddělení pacientkám a rodičkám nejen příjemné prostředí, ale zdravotníci jsou ochotni splnit budoucím maminkám v podstatě jakékoliv přání. „Ovšem s podmínkou, že to není v rozporu se zdravotnickými předpisy nebo hygienou,“ zdůraznila mluvčí.

Podle vrchní sestry gynekologicko – porodnického oddělení Martiny Horáčkové se mezi budoucími maminkami zvyšuje zájem o přirozené porody či porod podle porodního plánu. „Porodní plán zahrnuje průběh porodu, péči jakou budoucí maminka vyžaduje pro sebe a dítě, jak moc má porodník do celého procesu zasahovat. Ovšem je třeba, aby plán sestavoval odborník a plán byl pokud možno stručný a srozumitelný,“ vysvětlila Martina Horáčková.

Podle jejích zkušeností lze vycházet maminkám maximálně vstříc, všechno ale záleží na dobré komunikaci. Během porodu jsou maminkám k dispozici relaxační pomůcky, například hydromasážní vana, porodní židlička, lůžko, na žádost porod do vody, ribstoly, porodní vak, masážní válečky, aromaterapie, či hudba.

„Některé maminky mají specifická přání, ale většinou to jsou přání rozumná. Například si přinesou k porodu svoji deku v přírodních barvách, na kterou si přejí dítě po porodu položit. Jsou to většinou maminky, které žijí v úzkém kontaktu s přírodou a deka je v tomto případě symbolem země,“ popsala vrchní sestra. Podle Černo si jedna maminka dokonce přála položit svoje dítě po porodu na vydělanou a k tomu účelu připravenou ovčí kůži.

Ovšem i tady existují určité meze. „Například nemůžeme vyhovět maminkám, které si přejí takzvaný lotosový porod, kdy se porodu neoddělí placenta od dítěte, ale nechá se uschnout a odpadnout sama. To ovšem není v našem zdravotnictví dovoleno,“ upřesnila vrchní sestra. Velmi zvláštní přání měla i maminka, která chtěla, aby u porodu byla její patnáctiletá dcera. „Podařilo se nám mamince ten nápad vymluvit. Nejenže slečně nebylo osmnáct, ale je otázka, jak by takovou situaci zvládla, zda by to pro ni nebyl traumatizující zážitek,“ popsala Černo. „Já s tím mohu jen souhlasit, není to moc rozumný nápad, sama mám patnáctiletou dceru a nevím, jak by to snášela,“ dodala Horáčková.

Porodnice se také občas setkává s případy žen, které chtějí rodit doma. „To téma je velmi citlivé a na odbornou debatu. Matek, které chtějí domácí porody, ale moc není. Většinou to jsou ženy, které mají za sebou už několik porodů. S prvorodičkou jsem se ještě nesetkala. Jednou k nám přišla žena, která porodila doma. Byla ale natolik rozumná, že se přijela nechat po porodu vyšetřit i s dítětem. Všechno bylo v pořádku,“ popsala vrchní setra Horáčková jeden z případů domácího porodu, který pro maminku i dítě skončil šťastně.


Klíčová slova

Autoři

Štěpánka Saadouni, Regionální deník

Komentovat článek: Maminky mají různá přání, ale většinou jsou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Maminky mají různá přání, ale většinou jsou…

Komentáře

1 komentář
Hana To by mne zajímalo,  | 19. 01. 2015 09:30

kdo tady tyhle pindy psal a na čí objednávku. V mnoha zahraničních porodních domech je úplně v pohodě možné, aby při přirozeném (nikoliv komplikovaném!) porodu (například u vany apod) byly přítomné i rodiččiny starší děti a viděly příchod sourozence na svět. Zejména v případě porodu do vody se jedná o zážitek naprosto nenásilný a krásný. Také moje děti, přestože nebyly přímo přítomné porodu, měly možnost vidět své čerstvě narozené sourozence a vše co se děje při porodu jsem jim předem vysvětlila - během porodu si hrály ve vedlejší místnosti. Zpětně vnímám jako velmi pozitivní, že se jim máma jen tak na pár dnů neztratila do porodnice a nepřišla s už zabalenou vánočkou. Z tohoto úhlu nechápu starost o patnáctiletou slečnu při porodu, která už je mimochodem sama plodná, jednou porodí také a běžně se v tomto věku vyskytují při porodu žákyně zdravotních škol. Ostatní nemám sílu komentovat - hlavně to, za jakých okolností jsou přání rodičky rozumná a kdy ne - arbitrem samozřejmě není občanský zákoník či zdravotnické vyhlášky, ale paní Horáčková povídala.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné