Mamma HELP pomůže ženám s rakovinou prsu zdravě jíst

Sdružení Mamma Help, v němž ženy po prodělané rakovině prsu pomáhají novým pacientkám, odstartuje v pondělí nový projekt s názvem „Holky, už mi zase chutná!“. Nechutenství spojené s onkologickou léčbou zná v Česku na 70.000 žen.

V osmi městech republiky ustavily poradny kuchařské týmy, do nichž přizvaly mistry kuchaře, a budou až do konce září společně vařit. Na závěr se týmy utkají na veřejnosti, řekla ČTK ředitelka Mamma HELP Jana Drexlerová.

„Náš projekt je vzkazem pro ty, co vědí, jak vypadá nechutenství způsobené onkologickou léčbou, že zase bude líp,“ uvedla. „Na pondělí zveme na Zdravý piknik v Botanické zahradě v pražské Tróji na společný start projektu,“ dodala. V létě bude projekt pokračovat pikniky, zdravým grilováním, přednáškami nutričních terapeutů, vařením se studenty hotelových škol a lekcemi v gastronomických studiích známých profesionálů.

Na rekondičních pobytech, které sdružení pro pacientky pořádá, se podle ní o vaření zatím jen mluvilo. Ženy si vyměňovaly rodinné recepty a radily si, jak zvládnout zdravotní obtíže spojené s chemoterapií a ozařováním. „Došly jsme k tomu, že není od věci občas se něco přiučit. Třeba jak vařit a jíst trošku zdravě. Ale se zdravým rozumem a pro mlsné jazýčky, chceme si přece života užít,“ podotkla Drexlerová.

Týmům budou pomáhat nutriční terapeuti a kulinářští poradci, autorky kuchařek, organizátoři Food festivalů, známí kuchaři i hotelové školy. Poprvé se týmy představí v neděli v pavilonu Z na výstavě Hobby v Českých Budějovicích. Pod vedením kulináře Petra Stupky připraví lehké a zdravé menu. V dalších týdnech budou s týmy vařit například šéfkuchaři Jaroslav Klár a Roman Paulus.

Mamma HELP se 15 let stará o ženy s nádorovým onemocněním prsu, pomáhá i jejich rodinám. Poradny v Praze, Brně, Hradci Králové, Přerově, Zlíně, Olomouci, Plzni a Českých Budějovicích zaznamenávají každoročně přes 6000 návštěv. Podpůrnou péči a poradenství poskytují zdarma. Mamma HELP také provozuje bezplatnou telefonní linku proti rakovině prsu s číslem 800 180 880, kam lze volat ve všední dny od 09:00 do 19:00 hod.

Ohodnoťte tento článek!