Mamografické centrum je úspěšné

Titulní obrázek

Vítkovická nemocnice jako jediná v Ostravě může provádět preventivní mamografické vyšetření hrazená státem. Informovala o tom mluvčí nemocnice Simona Součková…

Své tvrzení opírá o rozhodnutí Akreditační komise ministerstva zdravotnictví pro mamografický screening. V mamologické ambulanci Vítkovické nemocnice bylo v tomto roce ošetřeno asi 6,5 tisíce pacientek. „Ne všechna onemocnění a nálezy v prsu byly zhoubného charakteru, ale ve 146 případech se jedná o pacientky se zhoubným onemocněním,“ dodala Součková.

„V hodnocení mamografických center komise vybrala naše pracoviště jako druhé nejlepší v republice. V péči o pacientky s nádorovým onemocněním prsu máme dlouholetou tradici, přesto jsme museli splnit velmi náročná kritéria,“ řekla lékařka mamologické poradny Jiřina Heroková s tím, že v republice má akreditaci celkem 57 center.

Mamografické a doplňující sonografické vyšetření zajišťuje ženám včasné odhalení zhoubného nádoru prsu a tím i dobrou šanci na uzdravení. Rakovina prsu zaujímá první místo mezi zhoubnými nádory u žen v Česku i ve většině vyspělých zemí a její výskyt se postupně zvyšuje.

„Rakovina prsu nebývá v začátcích provázena bolestmi a nepůsobí ani jiné obtíže. Proto jsou tak důležitá preventivní vyšetření. Podle našich zkušeností brání ženám v absolvování prohlídky často strach. Stává se, že přicházejí do ambulance pacientky s pokročilým nádorovým onemocněním, kdy je šance na vyléčení omezená,“ tvrdí Součková.

„Pacientky by měly vědět, že v dnešní době provádíme u 70 až 80 procent žen výkony, které šetří prs. Odebíráme pouze nádor s okolím do zdravé tkáně a spádové lymfatické uzliny na stejné straně v podpaží,“ doplnila mamoložka Heroková.

Celorepublikové statistiky uvádějí, že se ročně objeví 4600 nových případů onemocnění rakovinou prsu. Na bezplatné preventivní mamografické vyšetření mají nárok ženy od 45 let co dva roky až do 69 let. Povinnost odeslat ženu k preventivní prohlídce má obvodní nebo praktický lékař a gynekolog. Preventivní vyšetření lze provést i u mladších pacientek v indikovaných případech.

Právo

Mamografické centrum je úspěšné
Ohodnoťte tento článek!