Mamotom umožní lékařům i pacientkám zlepšit diagnostiku rakoviny prsu

Mamotom představuje šetrnou metodu, kdy je odebrán vzorek tkáně z podezřelého ložiska pomocí speciální duté jehly. Použití mamotomu do značné míry eliminuje nutnost potvrzovat diagnózu až v průběhu operace. Odpadají tím veškerá operační rizika a snižuje se tak dost vysoká psychická zátěž pacientek…

Plzeň – Zařízení s názvem mamotom, dosud nejmodernější technologii, která byla vyvinuta pro diagnostiku rakoviny prsu, získala včera jako první v České republice Fakultní nemocnice Plzeň.

Stalo se tak díky milionovému daru společnosti Stock Plzeň-Božkov. Plzeňský mamotom je připraven sloužit všem pacientkám už od poloviny tohoto měsíce.

„Rakovina ženského prsu je jedním z nejvážnějších a nejzákeřnějších onemocnění,“ řekl nám včera přednosta chirurgické kliniky FN Plzeň Vladislav Třeška.

„Bohužel toto onemocnění postihuje české ženy stále častěji a navíc se snižuje věková hranice jeho výskytu. Počátkem sedmdesátých let postihovala rakovina prsu zhruba šest procent celkové populace žen v ČR, v současnosti je to již 7,7 procenta. Pro úspěšné léčení zhoubných nádorů má přitom klíčový význam jejich včasné odhalení, které výrazně zvyšuje šanci pacientek na úplné uzdravení. Všechny aktivity českých lékařů proto směřují ke snížení počtu nemocných, které přicházejí k lékaři pozdě, v pokročilém stadiu onemocnění, kdy současná medicína má již jen omezené možnosti zásahu,“ uvedl přednosta.

Mamotom představuje šetrnou metodu, kdy je odebrán vzorek tkáně z podezřelého ložiska pomocí speciální duté jehly. Použití mamotomu do značné míry eliminuje nutnost potvrzovat diagnózu až v průběhu operace. Odpadají tím veškerá operační rizika a snižuje se tak dost vysoká psychická zátěž pacientek.

OLGA ČERMÁKOVÁ, Plzeňský deník, 3.10.2001

Ohodnoťte tento článek!