Mariánské Lázně: Rozdíly v platech budou velké

Titulní obrázek

„Jsme pár dní v této nemocnici a už jsou lékaři, kteří si u nás přivydělávají jednou tolik, kolik berou v nemocnici. Jejich příjem se dnes zdvojnásobil. Nevím ale, do jaké míry budou zaměstnanci souhlasit s tak velkými rozdíly v platech. Zájem odborů spíše bude, aby systém platů byl jednotný. Já doufám, že se domluvíme na odměňování podle vykonané práce,“ říká v rozhovoru pro Zdraví.Euro.cz nový většinový vlastník nemocnice v Mariánských lázních MUDr. Roman Šmucler…

Rozhovor Zdraví.Euro.cz

V červenci se novým většinovým vlastníkem nemocnice v Mariánských lázních stal MUDr. Roman Šmucler, který v tomto regionu a v Praze vlastní síť soukromých ordinací Asklepion.

Karlovarský Regionální deník uvedl, že hodláte v mariánskolázeňské nemocnici zavést astronomické platy. Nástupní plat lékaře se má pohybovat okolo 2500 eur (cca 60 tisíc Kč). Mzdy špičkových lékařů mají dosáhnout dokonce 25 000 eur (cca 600 tisíc Kč) a sester 3000 eur (téměř 70 tisíc). Kde na takové platy chcete vzít peníze?

Tyto informace jsou zcela zkreslené a mylné a jsem rád, že to mohu uvést na pravou míru. Uvedená čísla představují rekordní platy zaměstnanců v Asklepionu v jednosměnném provozu (tedy bez přesčasů). Přičemž zaměstnanci Asklepionu si v základním platu vydělají méně než zaměstnanci ze státních nemocnic, ale díky různým odměnám si mohou vydělat až 600 tisíc měsíčně. Co se týče platové politiky nemocnic v Mariánských lázních, to teprve budeme řešit zejména s odbory. Vyskytnou se určitě lékaři a sestry, kteří budou pracovat aktivně a ekonomicky, a na tyto platy dosáhnou. Jsme pár dní v této nemocnici a už jsou lékaři, kteří si u nás přivydělávají tolik, co berou v nemocnici, jejich příjem se zdvojnásobil. Něco jiného je ale průměrný příjem zaměstnanců nemocnice. Bude otázka, do jaké míry budou lékaři a sestry chtít zachovat stávající platový systém tříd a stupňů, kde jsou zdravotníci odměňováni spíše podle toho, jak je kdo stár a kolik má atestací než podle odvedené práce. Nevím ale, do jaké míry budou zaměstnanci souhlasit s tak velkými rozdíly v platech. Zájem odborů spíše bude, aby systém byl jednotný. Já doufám, že se domluvíme na odměňování podle vykonané práce.

Už máte nějaké signály o tom, že odbory změny v platovém systému nebudou chtít?

To rozhodně ne. Je to spíše otevřená otázka – jak říkám existují možnosti, jak si budou moci zdravotníci své platy zvýšit. Budou mít zcela legální možnost si v medicíně vedle své práce přilepšit. Namísto toho, aby šli po práci dělat průvodce a podobně.

Dokdy by tedy podle vás měli lékaři z mariánskolázeňské nemocnice dosáhnout na ty částky, které tisk citoval?

Těžko říci. Někteří lékaři možná na takové platy nedosáhnou nikdy. Už není socialismus, který by zaručoval všem stejné podmínky. Já v tuto chvíli neumím říci, kolik je v nemocnici lékařů, kteří budou pracovat na špičkové úrovni. Moje zkušenost je, že rezervy jsou v lidech obvykle obrovské a když dáte motivaci, dochází k velkým překvapením v tom, kdo je nejlepší. Pokud například budou za doktorem jezdit pacienti z Německa či z Ruska, ale i z Tachova, Chebu a Plané a nechají se od něj operovat, dostane určité procento z hrazených výkonů a podobně. Medicína spočívá v tom, že špičkoví lékaři jsou placeni velmi dobře, protože pacienti chtějí být operováni od těch nejlepších. Chce to tedy „maličkost“ být opravdu špičkou v oboru.

Jak budete ty nejlepší lékaře do Mariánských lázní shánět? Budete dávat inzeráty v českých a německých novinách?

To rozhodně ne. V případě výběru špičkových lékařů platí jiná pravidla. Bude to spíše tak, že my si budeme vybírat ty nejlepší. Zase ovšem s tím vzniká problém vhodného zázemí pro takové lékaře – musíme se podílet i podílet na výstavbě bytů v Mariánských lázních nebo jim zajistit alespoň nějaké přechodné bydliště. Na prvním místě je ale zvyšování kvalifikace stávajících, mnoho z nich je už nyní velmi dobrých ale chceme aby cestovali, studovali, publikovali. Už několikrát jsme přímo v Mariánských Lázních našli zcela nevyužitý talent, takových lidí, kteří prostě nedostali šanci je mnoho.

Předpokládám, že lékaři budou k vám přicházet i z Německa…

Nejenom to. Počítáme také s lékaři z Ruska. V Asklepionu zaměstnáváme některé vyloženě špičkové odborníky z Moskvy. Obecně platí, že poslední dobou počet žádostí o přijetí z Německa v Asklepionu roste. Pokud před časem odcházeli čeští lékaři do Německa, dnes už je situace jiná. Před pěti lety jezdili pendleři z pohraničí každý den do Německa – třeba primář z české nemocnice dělal podřadnou práci v německé nemocnici, aby si vydělal peníze. To bylo v době, kdy euro stálo přes třicet korun. Dneska je euro podstatně slabší, takže se situace mění. České platy přepočítané na eura se už také zvyšují. Dalším důvodem je, že se v Německu ruší nemocnice a zvyšuje se nezaměstnanost i v medicíně. Silná koruna velmi změnila celou naší ekonomiku, včetně zdravotnictví. Zajímají se o to i německá média. Já jsem dělal nyní rozhovor pro německou stanici Deutsche Welle. Točili u nás reportáž o tom, že se otevírají nové možnosti pro německé lékaře v českých zdravotnických zařízeních.

Podle vás tedy silnější koruna způsobuje to, že se německým doktorům vyplatí pracovat v českých nemocnících?

Nemluvíme o tom, že by se němečtí lékaři hnali do nemocnice v Příbrami nebo v jiném okresním městě. Mluvíme o Mariánských lázních a o Karlových Varech, kde je situace velmi specifická. Ošetřovat lázeňské pacienty v těchto městech je pro německé lékaře v podstatě snová záležitost.

V čem je lázeňská medicína pro lékaře z Německa tak přitažlivá?

Systém pojištění v Německu je celkem velkorysý vůči nemocničním profesím, ale co se týká příležitostí pro lékaře, kteří léčí samoplátce, je český trh vyvinutější než ten německý. Plastická chirurgie, gynekologie a dermatologie – tyto obory fungují v Mariánských lázních nebo v Karlových Varech lépe než v Německu. Pokud by chtěl německý lékař působit v lázních a mít mezinárodní klientelu, může pracovat v Baden Badenu, kde je však počet pracovních míst pro lékaře omezený. V tomto ohledu jsou Karlovy Vary široko daleko nejlepší lázeňské město, které táhne už i německé lékaře. Teď máme spíš problém, že je ve Varech málo německé klientely a němečtí lékaři neumějí anglicky a rusky. Je to paradoxní byznys. Sháníme v Německu pacienty, které německý lékař (pokud nechtějí českého) odoperuje ekonomicky a v dokonalém prostředí našich českých klinik. A pohraničí jen kvete…

Vraťme se k platům lékařů v mariánskolázeňské nemocnici. Pochopila jsem správně, že byste časem chtěli na základě jednání s lékaři a sestrami dosáhnout té možnosti, aby lékaři z různých oborů byli odměňování různě?

Cílem je, abychom lékařům nebo sestřičkám, kteří si chtějí přivydělat, dali možnost pracovat víc. Nikoho nebudeme nutit k žádné změně. Určitý systém tu běží, my jen do systému přinášíme další peníze. Těch zakázek navíc v nemocnici Mariánské Lázně bude odhadem asi za 30 milionů ročně, takže když 30 procent dáme zaměstnancům, máme zhruba 10 milionů ročně, které můžeme rozdělit mezi zaměstnance. Ale jak se ty peníze mezi zdravotníky rozdělí – jestli tam bude jeden lékař, který bude mít plat 600 tisíc korun nebo se o to podělí sedm lékařů, to je v rukách zaměstnanců. Systém v kapitalismu je jiný než v socialismu.

Ale dá se předpokládat, že lékaři z lukrativnějších oborů budou mít vyšší platy než lékaři z jiných oborů.

Není to tak. Budou pracovat úplně v jiné struktuře. Doktoři, kteří pracují v nemocnic budou mít určité platy, ale vedle toho můžou působit v jiné firmě ze skupiny Asklepion, která nepracuje pro zdravotní pojišťovny. Záleží na tom, jestli bude umět se svými klienty mluvit německy, nebo jestli bude umět napsat lékařskou zprávu v ruštině a podobně. Není to jenom o kvalifikaci (i když to velmi) ale i ochotě komunikovat s klientem a se spolupracovníky. Řeknu to asi takhle. Na nemocničních parkovištích u státních nemocnic, kde jsou si jakoby všichni rovni, parkují běžně různě drahá auta. Někteří jdou po pracovní době domů a někteří mají privátní ordinace, nebo dělají granty a výzkum, operují pro nemocnici za peníze a podobně. Přinášíme žádné nóvum, jenom to chceme dělat zcela průhledně, bez trapností s úplatky někde v temnu nemocniční chodby…

Jsou ale některé obory, kde si lékař hůře našetří na auto za milion. Například patologie…

To jsou jen takové mýty, popřípadě špatná organizace. Já znám několik bohatých patologů. Stejný případ mýtů platí o radiologii – v případě lázeňství je takový obor velmi poptávaný. Spoustu pacientů v lázních si potřebuje nechat udělat rentgen. Takový radiolog si může vydělat spoustu peněz, ale musí vedle medicíny ještě umět jazyky – především německy a rusky. Pokud neumí, přijde místo něj specialista z Prahy, Bratislavy či Berlína. Každý obor může být lukrativní. My jsme nyní aktuálně koupili paliativní onkologii na Pleši. Toto je úplně krystalicky čistý příklad oboru, který se má za to, že určitě není moc lukrativní. Já si myslím, že pokud na nás pojišťovny nějak nezanevřou, tak to naopak fungovat musí. Mimo jiné proto , že pro nezanedbatelnou část populace je onkolog tím nejdůležitějším člověkem na zemi.

Iva Bezděková, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!