Martin Holcát už poplatky řešit nebude, nechá je svému nástupci

Debatu o zavedení poplatku 60 korun za den v nemocnici odložil sněmovní zdravotní výbor na žádost ministra v demisi Martina Holcáta na dobu, až se resortu ujme jeho nástupce Svatopluk Němeček (ČSSD). Ten se zavedením poplatků nemocnicích nepočítá a podle koaliční dohody by měl do roka zrušit také poplatek u lékaře a za léky, platil by se jen na pohotovosti.

Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek k 1. lednu 2014 s tím, že pro některé skupiny je „rdousící“. V reakci na to schválila vláda Holcátovu novelu s poplatkem 60 korun a osvobozením dětí. Sněmovna ji však nestihla do konce roku projednat, a tak se od 1. ledna neplatí nic.

Za poplatky se ročně vybere kolem 5,5 miliardy, zhruba stejná částka se prý ušetří tím, že lidé nechodí k lékaři zbytečně. Po zrušení poplatků v nemocnici klesne letos výběr o zhruba dvě miliardy korun, ty chce Němeček nemocnicím kompenzovat. Nemocnicím by platily víc zdravotní pojišťovny, stouply by jim příjmy z odvodů státu. Kompenzace za ostatní poplatky, pokud budou zrušeny, by měly jít z úspor, které by resort získal, pokud prosadí nová vláda snížení DPH na léky.

Sněmovní zdravotní výbor schválil novelu o přeshraniční péči, která sjednocuje české právo s unijním v možnosti pacientů léčit se v zahraničí a podstoupit tam operaci s úhradou od zdravotní pojišťovny. Sněmovně ji předává s doporučením, aby ji schválila, stejně jako výroční zprávy a účetní uzávěrky zdravotních pojišťoven za rok 2012.

Co vše výbor řešil?

Ohodnoťte tento článek!