Přejít na obsah

Masarykova chlouba, plicní léčebna, končí

zpět
19.1.2007

Co s námi bude? Ptají se lidé, kteří pracují v tuberkulózní léčebně. Jejich obavy vycházejí z informace, že Fakultní Thomayerova nemocnice, pod níž ústav v Prosečnici patří, "zavírá svůj krám na Benešovsku"...

Co s námi bude? Přesně tak se ptají lidé, kteří byli, a stále jsou, zvyklí pracovat v tuberkulózní léčebně. Jejich obavy vycházejí z veřejného tajemství. To hlásá, že krčská Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN), pod níž Ústav pro léčbu TBC a respiračních nemocí a Léčebna dlouhodobě nemocných Prosečnice (ÚLTRN) patří, „zavírá svůj krám na Benešovsku“.

Hlasy lidu dokonce tvrdí, že se léčebny FTN hodlá zbavit prodejem.

Co je na lidové slovesnosti pravda? „Je to pravda,“ dušovali se při včerejší dotazníkové akci Benešovského deníku provedené přímo v areálu prosečnické léčebny tři z pěti dotázaných. Ani jeden z nich nechtěl ale říci své jméno.

„S námi se vůbec nebavili. Jen oznámili, že jako pracovníci přecházíme do krčské nemocnice,“ uvedla jedna z dotazovaných a v očích se jí při tom leskly slzy.

„Pracovala jsem tu šestnáct let. Jak to budu dělat dál, nevím. Dojíždět asi nebudu moci, finančně bych to neutáhla.“

Tisková mluvčí FTN byla otázkou, zda prosečnická léčebna končí, zaskočena. Přitom je to údajně „hotová“ věc a škatulata se mají hýbat už od března.

„Musím to ověřit, zavolejte za hodinu,“ řekla mluvčí Jana Kocová. Vyvrátila ale spekulace o prodeji rozlehlého areálu. „Tohle vám mohu říci hned, prodej určitě není na pořadu dne. My jsme státem řízená organizace a nemůžeme s majetkem státu udělat nic. Vše by muselo být se souhlasem ministerstva zdravotnictví.“

Při druhém telefonickém kontaktu už Jana Kocová chrlila jednu informaci za druhou. Potvrdila, že celý areál prosečnického sanatoria přechází od 1. března skutečně do Krče.

„Zůstane zachován jak počet lůžek eldéenky, tak počet zaměstnanců,“ sdělila mluvčí s tím, že sestěhováním FTN sledovala zvýšení standardu léčebné péče.

Skutečný důvod „přestěhování Prosečnice“ do Krče je ale jednodušší. Z FTN se odstěhoval IKEM a pro uvolněné prostory se hledalo využití. Pro plicní léčebnu byl pak postaven v Krči zcela nový pavilon.

Jak mluvčí potvrdila, všichni zaměstnanci najdou práci v Krči. Cestování z Benešovska do Prahy jim ale nikdo nezaplatí. „V Krči budou lidé zaměstnáni za stejných finančních podmínek, jako měli v Prosečnici,“ řekla Kocová.

Každý velký zaměstnavatel, a FTN k nim rozhodně patří, má povinnost informovat příslušný úřad práce o propouštění svých zaměstnanců. Nemocnice sice zaměstnance z Prosečnice nepropouští, avšak dá se očekávat, že ne všichni budou chtít jezdit za prací do Prahy.

„Informaci o Prosečnici slyším prvně,“ přiznal včera ředitel benešovského úřadu práce Petr Němeček a vysvětlil, že zaměstnavatel lidí z Prosečnice má sídlo v Praze 4 a právě k tamnímu ÚP musí podávat informace.

„Mluvil jsem s kolegy z Prahy a ti potvrdili, že téměř všichni lidé přecházejí do Krče. Těch, kteří pravděpodobně nepřejdou a budeme je mít v evidenci, je odhadem pouze šest,“ doplnil Petr Němeček.

Benešovský deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Benešovský deník

Komentovat článek: Masarykova chlouba, plicní léčebna, končí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Masarykova chlouba, plicní léčebna, končí

Komentáře

další 2 komentáře
Miloslav Kural Proč?  | 19. 05. 2007 12:03

To je základní otázka... Proč nechal prezident Masaryk léčebnu postavit na Prosečnici? Aby upravil nezaměstnanost nebo aby ušetřil? opravdu se všechno musí přepočítavat na efektivitu a následně na dostatečně vysoké platy řídících zaměstnanců? Ovzduší se v Praze asi výrazně zlepšilo anebo máme nové léčebné metody? Není snad čistý vzduch základem léčby plicních onemocnění, pokud ne, budu si muset rozšířit vzdělání. Toto rozhodnutí musel udělat jen duševní lajdáček...

miroslav koudelka prosečnice  | 18. 02. 2007 09:24

Je mi smutno z toho co bude s celým areálem. Tisková mluvčí říká že .....že prodej není na pořadu jednání... I já jsem se tam léčil, znám dobře všechny prostory a je mi jasné že se někomu velice líbí. Určitě nebudete mít mnoho příspěvků. Zde se totiž léčili většnou starší lidé a oni samozřejmě nemají možnosti se zde vyjadřit. Pan Masaryk by se divil kam se to dotáhlo. A nejen s touto léčebnou. Myslím, že by zaplakal nad touto zemí....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné