Masarykova nemocnice na nárůst platů nemá

Masarykova nemocnice (MN) nebude mít dostatek peněz na navýšení mezd. Dohodl se na tom kabinet s odboráři. MN vykazuje příznivý vývoj hospodaření, přesto na nárůst…

Ústí nad Labem – mezd podle svého ředitele Jiřího Madara nemá.

Hospodářský výsledek MN za rok 2001 skončil ztrátou 3,36 miliónu korun, což je 0,3 procenta obratu nemocnice. „Oproti předcházejícím letům je ale ztráta minimální. Ovlivněná je rozhodnutím finančního úřadu o zaplacení pokuty 19,23 miliónu korun za několik let starý případ s neoprávněným čerpáním peněz ze státního rozpočtu,“ uvedl MUDr. Madar. Podle jeho názoru by na navýšení mezd měly přijít prostředky ze státního rozpočtu, protože ani sebelepší manažer prý nedokáže při současném způsobu financování zdravotnictví zázraky a přísun prostředků cestou zdravotních pojišťoven bude na požadované navýšení nedostatečný. „Pokud bychom měli nařízení dodržet, museli bychom omezit zdravotní péči a propustit několik set zaměstnanců,“ tvrdí ředitel MN.

Lékař se dvěma atestacemi by si měl v souhrnu všech položek polepšit podle zmíněné dohody až o 4,6 tisíce korun na maximálně 44 tisíc korun. U zdravotní sestry jsou částky přibližně poloviční. Zástupci nemocnic ale upozorňují, že na tak razantní zvýšení mezd není v resortu dost peněz. Požadují proto, aby na zvýšení platů přispěly vyššími úhradami zdravotní pojišťovny.

TOMÁŠ PRCHAL, Ústecký deník, 13.2.2002

Ohodnoťte tento článek!