Masarykova univerzita chce vytvořit obor farmacie

Masarykova univerzita v Brně (MU) chce rozšířit spektrum oborů o farmacii. Novinářům to řekl rektor Mikuláš Bek. Podle něj by to mohlo posílit pozici brněnské farmacie. Obor už nabízí Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně (VFU).

Mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová řekla, že o studium farmacie je velký zájem, a obor může být na obou školách. Vyjádření VFU zjišťuje. Farmacie je odvětví zabývající se léčivy pro pacienty. Zahrnuje jejich výzkum, výrobu, distribuci, skladování a výdej. Farmaceutické vzdělání potřebují například lékárnici.

Masarykova univerzita nyní připravuje projekt pro evropské strukturální fondy. „Domníváme se, že v tuto chvíli z hlediska obsahu studia pokrýváme nejméně tři čtvrtiny toho, co je potřeba, v rámci různých studijních programů na lékařské a přírodovědecké fakultě. Chtěli bychom dobudovat to, co nám chybí,“ uvedl Bek.

Náklady by podle něj měly být v desítkách milionů korun. „Máme kvalitní laboratoře, ale pro farmacii jsou potřeba některá speciální zařízení. Závisí to na úspěchu projektu. Už jsme zřídili na lékařské fakultě přípravný tým, který začal projekt připravovat. Skupina mapuje nástrojové vybavení,“ dodal Bek.

Pokud vše půjde dobře, podle jeho odhadů by studenti mohli začít obor na Masarykově univerzitě studovat v roce 2021. „Rádi bychom to stavěli na zahraničních učitelích. Mohlo by se vyučovat i v angličtině,“ dodal Bek.

Podle něj by to posílilo pozici brněnské farmacie a propojilo kapacity výzkumného a medicínského oboru i s komerčními subjekty. Fojtová dodala, že i když už v Brně farmaceutická univerzita je, vznikne alespoň zdravá soutěživost. Studentský potenciál je podle ní v tomto oboru velký. Stejné je to například s oborem informatiky, který nabízí jak Masarykova univerzita, tak Vysoké učení technické v Brně.

Ohodnoťte tento článek!