Masarykova univerzita staví cvičnou nemocnici za miliardu

Masarykova univerzita začala se stavbou cvičné nemocnice pro výuku budoucích lékařů a zdravotníků. Moderní simulační pracoviště napodobující skutečnou nemocnici, včetně třeba makety sanitky, bude v bohunickém kampusu. Náklady včetně vybavení se přiblíží jedné miliardě korun. První studenti se v nové budově budou učit pravděpodobně od akademického roku 2020/2021. Řekla to mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Simulační pracoviště Lékařské fakulty Masarykovy univerzity bude v Česku unikátem. Nízkoenergetická pětipatrová budova napodobí reálné nemocniční prostředí včetně urgentního příjmu s plně vybavenou maketou sanitky, operačních sálů, jednotky intenzivní péče a standardních nemocničních pokojů.

V jednotlivých místnostech budou výukové modely, trenažéry a simulátory napodobujícími skutečné situace, v nichž se lékaři mohou ocitnout. Bude v nich také technika, která umožní pořizovat záznamy probíhajících simulací, takže je pak vyučující mohou se studenty analyzovat a vyhodnocovat.

„Celý projekt zásadním způsobem ovlivní současnou i budoucí výuku lékařských studijních programů. Simulační pracoviště bude jedinečné nejen svou komplexností, ale především zapojením nejmodernějších prvků simulační medicíny do běžné výuky,“ uvedl ředitel nového pracoviště Petr Štourač. Také děkan lékařské fakulty Martin Bareš od simulačního pracoviště očekává proměnu a modernizaci výuky.

„Díky novým výukovým metodám a změnám v pojetí klinických stáží se Lékařská fakulta Masarykovy univerzity stane jedinečným centrem lékařského vzdělávání nejen v rámci České republiky, ale i v celém středoevropském prostoru,“ uvedl Bareš. Simulační pracoviště bude stát nedaleko novostavby jihomoravských záchranářů a poblíž Fakultní nemocnice Brno.

Ohodnoťte tento článek!