Masarykova univerzita vybuduje pro mediky simulovanou nemocnici

Masarykova univerzita vybuduje v bohunickém kampusu cvičnou nemocnici s operačními sály a vyšetřovnami. Simulační centrum pro praktickou výuku budoucích lékařů je hlavní položkou strategických investic do vzdělávání s celkovým rozpočtem 1,2 miliardy korun.

Projekt uspěl při hodnocení ministerstvem školství, v létě univerzita očekává rozhodnutí o přidělení dotace z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Novinářům to dnes řekli představitelé univerzity. Simulační centrum poslouží studentům všeobecného a zubního lékařství, kteří si tak v bezpečném prostředí osvojí běžné, složitější i velmi komplikované úkony. „Je dobré, že se nepoučí až z chyb v nemocnici, ale z těch, které udělali při simulaci,“ uvedl odborný garant projektu Petr Štourač. Ve cvičné nemocnici budou trenažéry na resuscitaci, odběr krve či intubaci, simulátor porodu a umělí pacienti, kteří krvácejí, naříkají a v případě špatného postupu i umírají.

Pětipatrová nízkoenergetická budova má kompletně simulovat reálné nemocniční prostředí od urgentního příjmu s plně vybavenou maketou sanitního vozu, jednotkou intenzivní péče a porodním sálem až po standardní nemocniční pokoj. Důležité jsou také učebny a místnosti pro takzvaný debriefing, tedy hodnocení, jak studenti konkrétní simulované situace zvládli.

„Rádi bychom projekt stavebně ukončili v roce 2020, aby na podzim mohla začít výuka,“ řekl projektový ředitel Michal Sellner. Simulačním centrem projdou všichni studenti lékařské fakulty, bude to předstupeň jejich klinické praxe.

Součástí plánu strategických investic jsou také další novinky na ostatních fakultách. Studenti žurnalistiky dostanou multimediální newsroom s redakčním systémem, na filozofické fakultě vznikne zvukové nahrávací studio, na přírodovědecké fakultě hydrogeologický vrt pro výukové účely.

Ohodnoťte tento článek!