Masarykova univerzita žádá oddlužení nemocnic před transformací

Masarykova univerzita v Brně žádá oddlužení fakultních nemocnic před zvažovanou transformací na univerzitní zařízení. Nechce přejímat odpovědnost za předchozí chybně nastavené financování.

Před oddlužením nevyšle škola své zástupce do rady univerzitní nemocnice. O stanovisku rektora Mikuláše Beka dnes informovala mluvčí školy Tereza Fojtová. Vláda projedná zákon o univerzitních nemocnicích 8. března. Pokud norma úspěšně projde legislativním procesem, od ledna příštího roku deset fakultních nemocnic změní novou právní formu. Dvě z nich jsou v Brně. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) o plánovaných změnách v pátek jednal s rektory, kteří zákon podpořili, i když podle nich není dokonalý. Bek však už v pátek uvedl, že je nutné nejprve nemocnice stabilizovat.

Na chod univerzitní nemocnice má spolu s ředitelem jmenovaným ministrem zdravotnictví dohlížet rada, kde bude mít vysoká škola dva zástupce, další tři členy bude navrhovat ministerstvo zdravotnictví, po jednom ministerstvo financí a zaměstnanci.

„Jako rektor musím trvat na tom, že univerzita nevyšle své zástupce do rady univerzitní nemocnice, dokud nebudou nejprve oddluženy a vyřešeno jejich financování,“ zdůraznil Bek. Podle rektora není možné, aby v důsledku transformace univerzita převzala odpovědnost za předchozí chybně nastavené hospodaření ve fakultních nemocnicích.

„Nevidím důvod, proč by měla univerzita hrát roli zlého policajta, který bude za cenu propouštění a rušení celých oddělení napravovat minulé manažerské a politické chyby státu,“ zdůraznil Bek.

Ohodnoťte tento článek!