Masarykův onkologický ústav získá akreditaci potvrzující kvalitu

Masarykův onkologický ústav

Masarykův onkologický ústav v Brně splnil podmínky pro udělení akreditace od Organizace evropských onkologických ústavů (OECI). Bude ji mít jako jediný ústav v České republice.

Zisk akreditace znamená potvrzení vysoké kvality péče. Podle Svobody je nyní věc v administrativním procesu, samotný certifikát ústav dostane v červnu.

Proces vedoucí k udělení akreditace začal loni v prosinci. „Odpověděli jsme na tisíce otázek a poskytli stovky dokumentů o své činnosti. Minulý týden nás navštívila pětičlenná komise, která prověřila, jestli je pravda vše, co o sobě tvrdíme,“ řekl Svoboda.

Cílem bylo prověřit šíři a kvalitu služeb poskytovaných v ústavu. Hodnotilo se šest oblastí, a to kvalita, prevence, diagnostika a léčba onkologických onemocnění a jejich následků, výzkum a inovace, vzdělávání a spokojenost pacientů. „Komise konstatovala, že ústav skutečně splňuje požadavky a bude mu na dobu pěti let přiznaná akreditace, kterou má v současnosti pouze 24 evropských onkologických ústavů,“ uvedl Svoboda.

Podle něj dává zisk akreditace pacientům jistotu, že je léčí centrum evropské úrovně. „Samotnému ústavu pak akreditace přináší nejen pocit jistoty, že svou činnost vykonává dobře, ale i větší uznání mezinárodní odbornou komunitou a z toho plynoucí výhody při účasti na dalších celoevropských projektech,“ dodal Svoboda.

OECI vznikla v roce 1979. Jejím cílem je sdružovat evropské organizace zabývající se léčbou nádorových onemocnění a sdílet odborné vědomosti a dovednosti napříč organizacemi. Akreditace uděluje od roku 2008. V některých zemích jich má více organizací, v České republice zatím žádná nebyla.

Ohodnoťte tento článek!