Přejít na obsah

Masarykův ústav v Brně chce koupit robota na operace nádorů

zpět
19.10.2016
Obr. 5 – Detail ramena operační konzole (robota) s upevněným nástrojem
zvětšitObr. 5 – Detail ramena operační konzole (robota) s upevněným nástrojem
Autor: Postgraduální medicína

Obr. 5 – Detail ramena operační konzole (robota) s upevněným nástrojem | Autor: Postgraduální medicína

 

Masarykův onkologický ústav v Brně chce koupit na odstraňování nádorů speciálního robota za desítky milionů korun. Řekl to ředitel ústavu Jan Žaloudík.

Zákroky s robotem jsou podle ředitele Žaloudíka šetrnější. Lékaři zatím kvůli robotickým operacím jezdí dvakrát týdně do Nemocnice Mostiště 60 kilometrů od Brna. O nákupu rozhoduje komise ministerstva zdravotnictví, bez jejíhož souhlasu si ústav robota nemůže pořídit. Podle mluvčího ministerstva Ladislava Štichy komise zatím nerozhodla.

Ústav již robota před deseti lety měl. Podle Žaloudíka o něj ale přišel kvůli tomu, že měl být další robot ve svatoanenské nemocnici, kde měli lékaři z ústavu operovat. „Situace je dnes taková, že robota nemáme ani my, ani u svaté Anny. Nejbližší robot je v Mostišti, kam musíme převážet pacienty v pondělí a pátky. Provedeme přitom 200 až 250 operací za rok, což je minimum pro pořízení robota,“ uvedl.

Podle něj by ústav dovedl počet operací i navýšit, protože se k výkonům pomocí robota hlásí nejen urologové s nádory prostaty, ale také chirurgové nebo gynekologové.“ Za robotem dojíždíme ale jen dvakrát týdně, aby mohli lékaři fungovat v jiné dny v našem ústavu,“ dodal ředitel.

Robota odhadem za 60 milionů by si ústav podle něj pořídil i sám, pokud by nezískal dotaci. Potřebuje k tomu ale souhlasné stanovisko přístrojové komise ministerstva zdravotnictví, bez kterého by zákroky nehradily pojišťovny.

Robotické zákroky jsou několikanásobně dražší než klasické operace, ale podle Žaloudíka jsou šetrnější k pacientovi, zkracují hospitalizaci a zmenšují ztráty krve. Dodal, že robota mají v Praze, Olomouci, Hradci Králové nebo v Ústí nad Labem, ale v Brně stále chybí.

Komise zatím robota ústavu neschválila. „Žádost byla projednána loni. Členové komise vzali v úvahu předpokládanou finanční náročnost i dopady do úhrad výkonů. Přihlédli i k potřebě a dostupnosti v rámci České republiky v souvislosti s využitím kapacity stávajících přístrojů. Komise rozhodnutí odložila,“ sdělil mluvčí ministerstva Šticha.

Masarykův onkologický ústav ročně navštíví kolem 200.000 lidí a hospitalizuje na 10.000 pacientů.


Autoři

ČTK

Související články

18.1. Hegerova úhradová příslužba Hegerova úhradová příslužba
0 příspěvků
14.12. Situace nemocnic bez smluv je kritická, varoval senátor Žaloudík Situace nemocnic bez smluv je kritická, varoval senátor Žaloudík
0 příspěvků
29.1. Fischer prověří případ Žaloudíka Fischer prověří případ Žaloudíka
5 příspěvků

Komentovat článek: Masarykův ústav v Brně chce koupit robota na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné