Matka odložením dítěte v nemocnici nespáchala trestný čin

miminko, porod, dítě

Matka, která odložila před měsícem novorozeného chlapce na chodbě jihlavské nemocnice, nespáchala trestný čin. Kriminalisté to zjistili během prověřování všech okolností a případ proto odložili. ČTK to včera sdělila jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Novorozený chlapec ležel 23. ledna večer na sedačkách na chodbě u bufetu v přízemí. Odložené dítě nalezly zdravotní sestry. Chlapec byl v dobrém zdravotním stavu.

Vyšetřování prokázalo, že žena chtěla dítě odložit do babyboxu. V jeho blízkosti však byli lidé čekající na ošetření. Babybox je umístěn na značně frekventovaném místě, které ženě neposkytlo potřebnou anonymitu, a proto se rozhodla odložit dítě v nemocnici.

„Kriminalisté zjistili, že žena čekala v blízkosti novorozeněte až do doby, kdy na chodbu přišly zdravotní sestry. Bylo tedy prokázáno, že dítě nebylo bez dozoru dospělé osoby a v době opuštění nedošlo k bezprostřednímu ohrožení jeho života či zdraví,“ uvedla mluvčí. Z vyšetřování také vyplynulo, že se matka o dítě v době do jeho odložení dobře starala a neměla v úmyslu ho ohrozit.

Pokud matka nebo jiná osoba umístí dítě na místo k tomu přímo určené, jako je babybox, nejedná podle policie protiprávně. Jestliže ale dítě odložením vystaví nějakému nebezpečí, dopouští se trestného činu. Pokud je dítě mladší tří let, hrozí pachateli trest odnětí svobody až na pět let.

Podle kriminalistů matka měla v úmyslu dítě odložit předepsaným způsobem, kterému však zabránily nepředvídatelné okolnosti. Žena proto jako náhradní řešení zvolila možnost odložení novorozence uvnitř nemocnice a vyčkání příchodu někoho z personálu.

V areálu jihlavské nemocnice funguje babybox od září 2009. Loni na podzim do něj byla odložena dvouměsíční holčička Karolínka.

Ohodnoťte tento článek!