Maximální nabídková cena letecké záchranky bude 1,639 mld. Kč

Vrtulník

Maximální nepřekročitelná nabídková cena pro tendr na provoz šesti základen letecké záchranné služby bude činit téměř 1,639 miliardy korun s DPH (1,354 miliardy bez DPH). Tendr bude vyhlášen na tři roky plus jeden rok opce.

Návrh předložený ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) schválila vláda, řekl novinářům mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Maximální cenu stanovil znalecký posudek Českého vysokého učení technického (ČVUT).

Vláda počátkem března po několika odkladech schválila, že Němeček může vypsat tendr na zajištění letecké záchranné služby v šesti regionech. Ve čtyřech zbývajících mají službu zajistit armáda a policie. Při tehdejším projednávání měla vláda v materiálech pouze cenu předběžnou, která vycházela z toho, za kolik provozuje svoji základnu vnitro.

Vládní partneři se v průběhu debaty o vymezení tendru shodli na tom, že v budoucnu by vrtulníky záchranné služby měl kvůli nižším nákladům provozovat pouze stát.

Podle smluv z roku 2008 v hodnotě 3,128 miliardy korun až do konce letošního roku létají vrtulníky pro pacienty z osmi soukromých základen. Jde o základny Ostrava, Olomouc, Brno, Jihlava, Liberec, České Budějovice, Hradec Králové a Ústí nad Labem. V Praze a Plzni obstarávají službu ministerstva vnitra a obrany. Od 1. ledna 2017 budou po nové dohodě resortů vnitra a obrany zajišťovat leteckou záchrannou službu i v Českých Budějovicích a Brně. Z osmi soukromých stanovišť dvě v tendru ubudou.

Němeček má do letošního srpna vypracovat a kabinetu předložit analýzu možností zabezpečení letecké záchranné služby po roce 2019. Pracovat by na ní měli experti ministerstev zdravotnictví, obrany, vnitra, financí, Úřadu vlády a Asociace krajů.

Ohodnoťte tento článek!