Mayo kliniku nezpochybňujeme

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) stále podporuje projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), které by mělo být postaveno v areálu brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny. Potvrdil to ve středu v Brně zástupce resortu Vratislav Mrázek. Před brněnské novináře předstoupil po informacích v některých médiích o tom, že nastaly problémy s financováním projektu…

Potvrdil to v Brně zástupce ministerstva zdravotnictví

Zdroje jsou zajištěny

Upřesnil, že prestižní americká klinika Mayo nestaví v Brně nemocnici, nýbrž je významným partnerem pro realizaci vědeckých projektů. Informoval také o probíhající analýze celého projektu, který ministerstvo „podědilo“ po předchozí vládě. Ujistil, že projekt není zpochybňován, naopak že analýza může ještě odhalit potřebu dalších finančních částek. Jejich zdroje jsou zajištěny. Analýza také směřuje k lepšímu (nejen medicínskému) propojení budoucího centra s nemocnicí. Nemá být, podle Mrázka, žádným časovým ani věcným odsouváním projektu.

Ředitel sv. Anny Roman Kraus oznámil, že do dvou měsíců vznikne nová strategie nemocnice zaměřená na novou strukturu v souvislosti s Mayo klinikou, jak bývá budoucí centrum označováno. Podle Krausova náměstka a odborného garanta projektu ICRC Tomáše Káry se nyní vzdělávají dva specialisté v Mayo Clinic a připravují se další, nejen od sv. Anny. Společně s Američany již byly podány žádosti o dva granty.

Oficiální zahájení již za několik dní

Oficiální zahájení úzké spolupráce nemocnice u sv. Anny s Mayo Clinic bude v úterý 24. října v Brně. Potvrzen bude také závazek Česka dokončit ICRC v dohodnutém termínu – do konce roku 2009. Symbolicky tak rovněž začne stavba sedmipodlažního objektu se třemi křídly, v němž budou sídlit klinika kardiologie a kardiochirurgie, klinika výzkumu a vývoje, centrum výuky a dalšího vzdělávání, laboratoře pro vývoj nových technologií. Mrázek též hovořil o Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH), které sídlí v areálu nemocnice, ale zůstává samostatným právním subjektem. Projekt ICRC totiž počítá se začleněním tohoto centra do struktury nemocnice sv. Anny, což je ale možné jen zákonem.

Nyní zástupce resortu neví, zdali takový návrh pro Sněmovnu existuje. Bývalý šéf resortu zdravotnictví David Rath (ČSSD) odvolal ředitele Jana Černého za částečnou kritiku projektu ICRC a nový ministr Julínek nedávno Černého do funkce vrátil. Sám prof. Černý předpokládá začlenění svého pracoviště do nového centra. Na jeho vybudování má stát uvolnit zhruba 1,5 miliardy korun, půl miliardy zaplatí nemocnice z vlastních zdrojů.

Právo

Mayo kliniku nezpochybňujeme
Ohodnoťte tento článek!