Mayo v Brně: kritická situace

Titulní obrázek

Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC bude, ale musíme je pozměnit. Tak minulý týden ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v Brně rozptyloval spekulace o ohrožení projektu. Američané z kliniky Mayo, která se má na ICRC podílet, ale o Julínkových záměrech vůbec netuší. Nevědí ani, že příprava v areálu svatoanenské nemocnice nabrala roční zpoždění…

Kolem projektu ICRC, který má v Brně vzniknout ve spolupráci s klinikou Mayo, panuje chaos. Americká strana stále neví o nových záměrech české vlády.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC bude, ale musíme je pozměnit. Tak minulý týden ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v Brně rozptyloval spekulace o ohrožení projektu. Američané z kliniky Mayo, která se má na ICRC podílet, ale o Julínkových záměrech vůbec netuší. Nevědí ani, že příprava v areálu svatoanenské nemocnice nabrala roční zpoždění.

„Ministerstvo uzavřelo s Mayo Clinic mezinárodní dohodu, teď ji změnilo, aniž by Američanům cokoliv řeklo. To mohlo poškodit důvěryhodnost České republiky pro mezinárodní vědeckou spolupráci,“ řekl brněnskému Deníku Rovnost jeden z iniciátorů projektu Tomáš Kára.

A dodal, že chce ministrovi napsat otevřený dopis jménem všech sedmi brněnských lékařů, kteří jsou nyní na klinice Mayo v americkém Rochesteru. „Situaci považujeme za vážnou a v některých ohledech až za kritickou,“ shrnul názor skupiny Kára.

Minulý týden však Julínek před novináři tvrdil, že americká strana o změnách v koncepci projektu ví. „Už před nějakou dobou jsme je informovali. Koncem listopadu by navíc do Rochesteru měla přijet ředitelka svatoanenské nemocnice Vladimíra Danihelková,“ řekl Julínek.

Včera se už ministerstvo vyjadřovalo opatrněji. „Nemůžu teď říct z hlavy, jestli o změnách Američané vědí. Vím, že byla dohodnuta telekonference. Jak to dopadlo, to vám neřeknu,“ sdělil včera mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Nejasnosti panují i na magistrátu v Brně. „Ministerstvo město neinformuje o svých krocích. Je to smutné. Doufáme, že projekt nakonec dopadne dobře,“ uvedla náměstkyně primátora Barbora Javorová. Projekt nyní nezávisle na sobě chystají dva týmy. První vedený Károu přímo v Rochesteru. A druhý jmenovaný Julínkem. Jeho složení bylo do minulého týdne tajné.

Řídící skupinu přitom Julínek jmenoval už v dubnu. „Mezi členy jsou například ředitelka Danihelková, doktor Petr Němec nebo kardiolog Jan Černý,“ vyjmenoval ministr složení týmu.

Ten se už několikrát sešel. „Jednali jsme už asi čtyřikrát. Poradní tým kolem Káry pak od nás samozřejmě získal podklady o změnách v projektu,“ uvedla Danihelková.

Tomáš Kára má ale jiné zkušenosti. „Žádná spolupráce nefunguje. Nic jsme od nich nedostali,“ řekl Kára.

Ministerstvo se k tomu staví neutrálně. „Týmy by spolupracovat měly, od toho jsou vytvořeny. Jak to ale je, to nevím,“ řekl Cikrt.

Klinika Mayo patří mezi nejprestižnější lékařská zařízení na světě. V projektu ICRC má zaštítit výzkum. Budovy má připravit česká strana.

Nejasnosti kolem ICRC

– Americká strana není o změnách projektu informována.

– Jména členů řídícího týmu byla dlouho utajována.

– Poradní sbor, který má pomáhat řídícímu týmu, nemá o jeho činnosti žádné zprávy.

– O projektu neví nikdo z města, ministerstvo s městem nekomunikuje.

Nela Maťašeje, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!