Mecenáš, či podnikavec?

Titulní obrázek

Střetem zájmů zavání způsob rozdělení městských dotací do zdravotnictví. Olomoučtí radní svým rozhodnutím smetli ze stolu doporučení zdravotní komise a přidělili peníze soukromému zařízení, které vlastní olomoucký zastupitel Aleš Skřivánek. Rozhodnutí radních posvětilo i zastupitelstvo…

Olomouc –

Zařízení dostane peníze jen proto, že radní zamítli financování jiného přístroje v olomoucké fakultní nemocnici (FNO). Proti sobě tak stály státní a privátní zařízení a přístroje na diagnostiku rakoviny plic proti přístroji na vyšetření osteoporózy.

„Vnímám to jako střet zájmů a nepovažuji to za šťastné,“ prohlásil jeden z radních Michael Fischer (ČSSD), který byl proti tomu, aby rada doporučení komise změnila. A nebyl sám. „Hodně se o tom diskutovalo. Rada se nakonec přiklonila k podpoře menších zařízení proti státní fakultní nemocnici,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs (KDUČSL).

Požadovaný milion tak FNO nedostala. Olomoucký gynekolog Skřivánek naopak dostal 350 tisíc a zbytek zůstal v rezervě. Již vloninaprojekt obdržel 150 tisíc. Ty zatím nevyčerpal a podle svých slov požádal o odložení vyúčtování, což je proti pravidlůmpřidělování dotací.

Stát versus podnikatel

Předsedou zdravotní komise byl dnes již odvolaný ředitel fakultní nemocnice Jaroslav Vomáčka (ČSSD). „Komise má jen poradní hlas, ale vždy platilo, že se dbá na doporučení odborníků,“ řekl na adresu radních Vomáčka. Navíc složení komise kopíruje výsledky voleb a nejsilnější zastoupení v nímá ODS. Sedí v ní i doktor Skřivánek. Usnesení komise, která nedala Skřivánkovi peníze, schválilo 10 z 11 členů. Skřivánek nehlasoval. „Zdržel jsem se hlasování,“ sdělil Deníku.

Když rada rozhodnutí změnila, změnilo se i chování Vomáčky a Skřivánka na zastupitelstvu. Vomáčka s rozhodnutím rady nesouhlasil, a proto nehlasoval.

„Fakultní nemocnice mohla získat unikátní přístroj magnetické bronchoskopie, který by byl první v republice. Odhaluje mnohem dříve počínající rakovinu plic,“ vysvětlil Vomáčka. Gynekolog Skřivánek svůj projekt na zastupitelstvu podpořil.

„Chtěl jsem se zdržet. Schvalovalo se šest bodů v jednom hlasování. Bylo to nejasné,“ vysvětloval vlastník společnosti. Za nekorektní to nepovažuje. „Hanba by mě fackovala, pokud bych žádal o podporu pro přístroj, který by měl vydělávat peníze. Jako to dělají jiní… Ten náš nejenže nebude ziskový, ale na jeho provoz ani nepůjdou peníze z veřejného pojištění,“ sdělil.

Takzvané denzitometry jsou už v Olomouci dva – ve fakultní nemocnici a v železniční poliklinice. Soukromník chce pořídit špičkový přístroj za 1,5 milionu korun. Za vyšetření na něm by si pacienti platili symbolickou sumu z vlastní kapsy.

„Pracoval by mimo režim veřejného zdravotního pojištění. Pacientky by platily částku kolem sto korun,“ uvedl Skřivánek. Vyšetření na rentgenovém denzitometru přitom stojí z˙veřejného pojištění přes devět stovek. „Budeme provoz dotovat. Rozhodně nebude ziskový,“ zopakoval gynekolog.

Daniela Tauberová Pavel Konečný, Olomoucký deník

Mecenáš, či podnikavec?
Ohodnoťte tento článek!