Median: Léky na alergie užívá přibližně 7,5 procenta Čechů

Léky na alergii užívá přibližně 7,5 procenta Čechů a Češek. Vyplývá to z výzkumu agentury Median. Relativně největší zkušenost s těmito medikamenty mají lidé ve věku od 20 do 29 let. Téměř 11 procent z nich uvedlo, že je bralo v posledním roce. Kladně na tuto otázku odpověděla i desetina dětí a mladých lidí…

Praha – ve věku od 12 do 19 let.

Zkušenost s léky na alergii klesá podle výzkumu s věkem. Mezi sedmdesátníky se jimi léčilo pouze 3,1 procenta dotázaných. U padesátníků a šedesátníků se jejich podíl pohybuje kolem pěti procent. Na otázku, zda užili léky na alergii v posledních 12 měsících, odpovědělo kladně 7,2 procenta čtyřicátníků a 8,5 procenta třicátníků. Výzkumníci se v druhé polovině loňského roku ptali 7403 lidí ve věku 12 až 79 let.

Agentura také zjišťovala rozdíly mezi jednotlivými regiony. Z výsledků vyplývá, že nejvíce se léky na alergie užívají v jižních Čechách. Kladně odpovědělo 11 procent Jihočechů. Druhou Prahu předstihl tento region o tři procenta. Nejméně se jimi podle výzkumu léčí obyvatelé západních Čech, kde je bere 3,7 procenta dotázaných.

Alergická reakce propukne podle odborníků někdy v životě u každého třetího člověka. Přibývají zejména potravinové alergie. Každý pátý se trápí sennou rýmou, každé šesté dítě trpí kožními projevy alergického původu a osm procent Čechů má astma.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!