Přejít na obsah

Medici se na praktiky nehrnou

zpět
27.8.2009

Na Blanensku dosahuje průměrný věk praktiků zhruba šedesáti let. Podle šéfa Sdružení praktických lékařů pro okres Blansko, doktora Iva Procházky, až padesát procent z nich na Blanensku šedesátku dokonce přesáhlo. "Vysoký věk lékařů může být problém. Péče pak nemusí být tak kvalitní," řekl Procházka...

Michal Grünwald před rokem ukončil studium medicíny. Po absolvování povinného atestačního kolečka na různých nemocničních oddělení se chce stát praktickým lékařem. „Zřejmě si otevřu ordinaci někde na Blanensku. Je to okres s nejvyšším věkovým průměrem praktických lékařů v republice, tak bych zde mohl najít snadno uplatnění,“ doufá Grünwald.

Na Blanensku dosahuje průměrný věk praktiků zhruba šedesáti let. Podle šéfa Sdružení praktických lékařů pro okres Blansko, doktora Iva Procházky, až padesát procent z nich na Blanensku šedesátku dokonce přesáhlo. „Vysoký věk lékařů může být problém. Péče pak nemusí být tak kvalitní. Ale vzhledem k jejich nedostatku, můžeme být nakonec rádi, že ještě slouží,“ řekl Procházka.

Přesto, že by mladí doktoři neměli na Blanensku o pacienty nouzi, na místa praktických lékařů se moc nehrnou. Podle Procházky není totiž práce praktika pro mladé lidi příliš lákavá.

„Tento obor trpí dlouhodobým deficitem ještě z totalitního režimu. Tehdy se na obvod někdy odklízeli nepotřební a nepohodlní lékaři. Proto nad ním spousta lidí i dnes ohrnuje nos,“ vysvětlil Procházka.

Jeho názor potvrzuje i lékařka, která promovala v letošním roce, Jitka Šebelová ze Senetářova. V její zhruba dvacetičlenné studijní skupině si jen ona zvolila práci praktického lékaře. „V tomto oboru se nedá moc udělat kariéra. Studenti končící medicínu se mají časem šanci vypracovat na místa úspěšných chirurgů či gynekologů, ale stěží se dá mluvit o slavných prakticích,“ zdůvodnila Šebelová.

Problémem je podle Iva Procházky i omezení práce praktiků ze strany pojišťoven. Úkony, které měli dřív hrazené, například punkci kloubů, by v současnosti měli provádět jen odborníci. Tato nařízení pak komplikují i život samotným pacientům, kteří místo jedné návštěvy ordinace praktického lékaře musí obíhat odborná oddělení v nemocnicích. Kdyby praktičtí lékaři mohli provádět více zdravotních zákroků, zkvalitnila by se podle Procházky jejich práce. Obor by se tak stal pro mediky atraktivnější.

Spoustu studentů od práce praktického lékaře odrazuje i byrokratická bariéra a stále se měnící podmínky předatestační praxe. „Když jsem se pro práci praktika rozhodoval, musel jsem se probíral spoustou nejasných a chaotických informací. Ani na ministerstvu zdravotnictví nedokázali vysvětlil, co přesně musím po studiu absolvovat,“ prohlásil Grünwald.

V budoucnosti by se mohl současný bezvýchodný stav praktických lékařů na Blanensku zlepšovat. Atestační program se pro studenty zkrátil, navíc si praxi oproti minulým letem nemusí hradit sami.

Podle Procházky vinu na nedostatku mladých praktických lékařů nese především ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny. „Ke zlepšení situace by mohlo přispět ale i město Blansko. Třeba vytvořením místa v nemocnici, kam by se mladí lékaři mohli přihlásit,“ navrhl Procházka.

Vladěna Šebelová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Medici se na praktiky nehrnou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Medici se na praktiky nehrnou

Komentáře

dalších 13 komentářů
cifo reci pro verejnost  | 29. 08. 2009 09:56

To jsou jenom reci pro verejnost. Muzete umet cokoliv, pojistovna s Vami nasmlouva jenom standard vymezeny pro praktiky, t.j.kapitacni platbu a prevence, nekde mozna i zakladni EKG /ktere se Vam ale nezaplati/. Nedostanete smlouvu na USG /bricho, cevy/, na punkce kloubu atd. Takze jedine, co se Vam vyplati delat, je odeslat pacienty k odbornikum, kteri jsou placeni od navstevy ale taky vetsinou nic nevyresi, jenom se natahne cas, zaboduje se a pacientovi za 1/2 roku obtize bud ustoupi nebo nakonec skonci v nemocnici. Kdyz budete resit sam, udrete se k smrti za par kacek a stejne Vas bude pomlouvat odbornik, ke kteremu pacienta neposlete a lidi, to stado veri vsemu. To je jedna strana mediciny. Druha strana je, ze pacienti dobreho lekare vubec nepotrebuji...ten chce totiz lecit a ne vystavovat neschopenky simulantum, vypisovat "400" tak, aby byl důchod, prispevek a pod. Vzdyt nejvetsi obvody nemaji dobri lekari, ale hodni vohnouti, kteri lidem ve vsem vyhovi, tedy vlasne v tom, co s medicinou nic spolecne nema.

dr. Kozlik Re:Re:Re:... co by..., kdyby ... ?  | 28. 08. 2009 06:27

Jen na okraj, ovečky z registru neodejdou neb nemají většinou kam. U nás v městě s 10 tisíci obyvatel je praktiků 5, z toho počtu kvalitní 2, oba mají cca 2500 oveček v registru a ostatní se taktéž velice dobře uživí. S námi - AS - samozřejmě dobře spolupracují všichni.

lékař5 Re:Re:... co by..., kdyby ... ?  | 27. 08. 2009 17:58

až po otázku LSPP s Vámi musím souhlasit. Flucinar by měl napsat praktik. Potřebujeme se vzájemně- bohužel je u nás svobodný přístup k AS, takže praktiky pojištěnec obchází. I to je pravda. Pojišťovny jsou redistributory veřejných financí a dovolují si to, co je jim dovoleno- k praktikům i AS či lůžkovým ZZ. LSPP zajišťuje stát. Zatím tedy je pod správou krajů. Brzy vymře docela a praktici za pár let začnou dělat to, co je v jiných zemích zvykem- sdružovat pro pohotovostní služby svoje vlastní ambulance, jinak jim ty ovečky z registru odejdou a nebudou mít paušální platby. Možná jste jeden z mála těch poctivých rodinných lékařů (potom před vámi hluboce smekám). Řekněte mi, proč může LSPP dělat každý lékař ("všichni máme atestaci z interny") a internista, chirurg, anesteziolog si nemůže otevřít soukromou praxi všeobecného lékaře? Všichni máme atestaci z chirurgie, gynekologie a rigorozní zkoušky ve všech klinických oborech.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné