Medicon: Poplatky přispěly k nárůstu prevencí téměř o třetinu

Titulní obrázek

Téměř o třetinu ve srovnání se stejným obdobím loňska stoupl v prvním čtvrtletí tohoto roku počet preventivních mamologických vyšetření v pražském Mamma centru Medicon, naopak výrazně kleslo množství předepsaných léků. ČTK to řekl ředitel společnosti Radek Kliment…

který změny přičítá regulačním poplatkům.

„Pacienti jsou zodpovědnější ke svému zdraví a více se zajímají o prevenci. Ta na rozdíl od běžných vyšetření není zatížena třicetikorunovým poplatkem,“ uvedl.

Medicon provozuje největší pražskou polikliniku na Budějovické a Mamma centrum na Zeleném pruhu. Podle ředitele klesl v prvním čtvrtletí v poliklinice počet léků předepsaných u praktických lékařů o čtvrtinu, u ambulantních specialistů o 20 procent.

Objem poskytnuté zdravotní péče klesl o 6,4 procenta. Na poplatcích bylo vybráno celkem 2,3 milionu korun.

Analýzy podle ředitele ukázaly pokles u levnějších léků, kdy je pro pacienta výhodnější koupit si je za hotové. Naopak mírně stoupl výdej dražších přípravků na recept.

Za lék na recept zaplatí pacient 30 korun v ordinaci a dalších 30 korun v lékárně za položku na receptu. Podle analýz také stoupl prodej volně prodejných léčiv a vitaminů.

Vlivem poplatků si lidé rozmýšlejí, kdy jít k lékaři. Podle ředitele odpadly nadbytečné návštěvy a ve srovnání prvních čtvrtletí loňského a letošního roku klesl počet ošetřených pacientů v zařízeních společnosti Medicon o osm procent, objem zdravotní péče celkově klesl o 6,4 procenta. Nejvíce klesl objem péče u ambulantních specialistů, a to o deset procent.

ČTK

Medicon: Poplatky přispěly k nárůstu prevencí téměř o třetinu
Ohodnoťte tento článek!