Přejít na obsah

Medicon: Poplatky přispěly k nárůstu prevencí téměř o třetinu

zpět
22.4.2008

Téměř o třetinu ve srovnání se stejným obdobím loňska stoupl v prvním čtvrtletí tohoto roku počet preventivních mamologických vyšetření v pražském Mamma centru Medicon, naopak výrazně kleslo množství předepsaných léků. ČTK to řekl ředitel společnosti Radek Kliment...

který změny přičítá regulačním poplatkům.

„Pacienti jsou zodpovědnější ke svému zdraví a více se zajímají o prevenci. Ta na rozdíl od běžných vyšetření není zatížena třicetikorunovým poplatkem,“ uvedl.

Medicon provozuje největší pražskou polikliniku na Budějovické a Mamma centrum na Zeleném pruhu. Podle ředitele klesl v prvním čtvrtletí v poliklinice počet léků předepsaných u praktických lékařů o čtvrtinu, u ambulantních specialistů o 20 procent.

Objem poskytnuté zdravotní péče klesl o 6,4 procenta. Na poplatcích bylo vybráno celkem 2,3 milionu korun.

Analýzy podle ředitele ukázaly pokles u levnějších léků, kdy je pro pacienta výhodnější koupit si je za hotové. Naopak mírně stoupl výdej dražších přípravků na recept.

Za lék na recept zaplatí pacient 30 korun v ordinaci a dalších 30 korun v lékárně za položku na receptu. Podle analýz také stoupl prodej volně prodejných léčiv a vitaminů.

Vlivem poplatků si lidé rozmýšlejí, kdy jít k lékaři. Podle ředitele odpadly nadbytečné návštěvy a ve srovnání prvních čtvrtletí loňského a letošního roku klesl počet ošetřených pacientů v zařízeních společnosti Medicon o osm procent, objem zdravotní péče celkově klesl o 6,4 procenta. Nejvíce klesl objem péče u ambulantních specialistů, a to o deset procent.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Medicon: Poplatky přispěly k nárůstu prevencí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Medicon: Poplatky přispěly k nárůstu prevencí…

Komentáře

dalších 5 komentářů
pepan Santé  | 22. 04. 2008 19:52

na rozdíl od Mediconu nedělá žádnou vyjímečnou medicínu, ale je tam extrémní fluktuace lékařů a sester. Obelhat, nezaplatit a pustit k vodě.

Talk Re:Na jak dlouho?  | 22. 04. 2008 17:51

Asi ti marťani zase odletěli.Třeba se teď na tom Jupiteru zabydlí.

Martin Foldyna Na jak dlouho?  | 22. 04. 2008 13:51

Po zavedení bodového systému na silnicích také klesl počet nehod. Nyní jsou opět silnice divokou džunglí a počet nehod včetně smrtelných skokově roste. Stejně tak po každém zdražení piva se na chvíli hospody vyprázdní. Totéž se může stát s poplatky. Kromě toho jejich plošné nastavení je nesmyslné a jejich výše není přiměřená.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné