Medikamenty do zásoby lidé zatím spíše nepožadují

Titulní obrázek

Již za pár dní, přesněji od prvního ledna, podraží kvůli zvýšení sazby DPH z pěti na devět procent léky a v lékárnách se navíc bude platit 30 korun za položku na receptu. V některých okresech se proto lidé pustili do „křečkování“. V hojné míře navštěvují lékaře a medikamenty si kupují do zásoby…

Křečkování“ není řešením. Během léčby může pacient zjistit, že mu lék „nesedí

Na Náchodsku je však zatím v tomto ohledu převážně klid.

Žádný významný nárůst návštěvníků toužících po lécích do zásoby nezaznamenávají třeba v lékárně Jiřího Pavla v Polici nad Metují.

Lidé „nekřečkují“

„Opravdu k nám zatím v žádné velké míře nedocházejí lidé, kteří by si kupovali medikamenty do zásoby. Svým způsobem to ani není žádné řešení. Léky mají jednak omezenou dobu použitelnosti a za druhé těm, co by si je chtěli nakoupit nyní dopředu, jednou stejně dojdou, a oni se tak budou muset do nového systému tak jako tak zařadit,“ říká Pavel.

Ten navíc také upozorňuje na to, že i když se sazba DPH zvýší z pěti na devět procent, léky v konečné ceně podraží spíše v řádech desetihaléřů. „V návaznosti na nový systém by se totiž měla změnit obchodní přirážka lékáren, respektive

snížit oproti stávajícímu stavu. Takže konečná cena léků, pokud bude zvýšena, tak opravdu jen o desetihaléře,“ vysvětluje.

Velké množství lidí, kteří by chtěli předepsat medikamenty do zásoby, neregistrují ani lékaři . V žádné větší míře se s takovými požadavky nesetkávají třeba v ordinacích doktora Jana Bělobrádka v Červeném Kostelci či doktorky Aleny Zemanové v Hronově.

Více pacientů

Výjimku však tvoří ordinace doktora Pavla Kuny v Jaroměři. Zde pacienty, jež požadují léky do zásoby, mají.

„Nárůst pacientů jsme zaznamenali. Každý den teď máme v ordinaci nabito. Lidé se chtějí předzásobit léky. Tento způsob šetření ale podle mého názoru není optimální. Lékař může chtít třeba léky změnit nebo pacient může během léčby zjistit, že mu lék nevyhovuje, a přitom ho už bude mít nakoupený dopředu. Pak bude muset léky vyhodit. Myslím si, že je to krátkozraké,“ míní lékař Pavel Kuna.

Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!