Mediky z USA šokují naše nemocnice

Neútulné katakomby s frustrujícími muži v bílých pláštích. I tak vidí studenti medicíny ze zámoří české fakultní nemocnice, kde právě mají stáž. Uznávají, že se tu leckdy dělá špičková medicína za málo peněz, ale postoj tuzemských lékařů k pacientům jim připadá hodně divný…

Praha –

Sto dvacet studentů přijelo na třítýdenní studijní stáž z jednadvaceti lékařských fakult z USA, Kanady, Austrálie. „Ráno jsou v nemocnicích, odpoledne máme semináře, kde probíráme různé modely zdravotnictví. Děje se to tak již devátým rokem,“ říká šéf Polikliniky na Národní Martin Jan Stránský, který stážové pobyty organizuje. Chce totiž, aby si budoucí lékaři uvědomili, že zdravotnický systém se zem od země zásadně liší. „A české zdravotnictví je jako učební model velmi vhodné i proto, že je v různých fázích rozkladu,“ dodává kriticky Stránský.

Mnozí ze sedmi stovek studentů, kteří stáže zatím absolvovali, se v nemocnicích zaráží u stále stejných věcí. „Všimnou si, že tu jsou špičkoví lékaři. Ale také registrují, že tu převažuje pro ně hodně nezvyklý přístup k pacientům: lékař se chová jako šéf, ne jako partner. To vždycky komentují,“ popisuje Stránský.

Medikům ze zámoří vadí, že čeští lékaři v pacientech nechávají narůstat strach a frustraci. Zahraniční stážisté bývají šokovaní i vzhledem nemocničních prostor. „Zhasnutá světla na chodbách, zamčené dveře, leckde to podle nich vypadá jako v katakombách – to z domova neznají,“ uzavírá Stránský.

Regionální deníky

Mediky z USA šokují naše nemocnice
Ohodnoťte tento článek!