Přejít na obsah

Mediky z USA šokují naše nemocnice

zpět
11.7.2006

Neútulné katakomby s frustrujícími muži v bílých pláštích. I tak vidí studenti medicíny ze zámoří české fakultní nemocnice, kde právě mají stáž. Uznávají, že se tu leckdy dělá špičková medicína za málo peněz, ale postoj tuzemských lékařů k pacientům jim připadá hodně divný...

Praha -

Sto dvacet studentů přijelo na třítýdenní studijní stáž z jednadvaceti lékařských fakult z USA, Kanady, Austrálie. „Ráno jsou v nemocnicích, odpoledne máme semináře, kde probíráme různé modely zdravotnictví. Děje se to tak již devátým rokem,“ říká šéf Polikliniky na Národní Martin Jan Stránský, který stážové pobyty organizuje. Chce totiž, aby si budoucí lékaři uvědomili, že zdravotnický systém se zem od země zásadně liší. „A české zdravotnictví je jako učební model velmi vhodné i proto, že je v různých fázích rozkladu,“ dodává kriticky Stránský.

Mnozí ze sedmi stovek studentů, kteří stáže zatím absolvovali, se v nemocnicích zaráží u stále stejných věcí. „Všimnou si, že tu jsou špičkoví lékaři. Ale také registrují, že tu převažuje pro ně hodně nezvyklý přístup k pacientům: lékař se chová jako šéf, ne jako partner. To vždycky komentují,“ popisuje Stránský.

Medikům ze zámoří vadí, že čeští lékaři v pacientech nechávají narůstat strach a frustraci. Zahraniční stážisté bývají šokovaní i vzhledem nemocničních prostor. „Zhasnutá světla na chodbách, zamčené dveře, leckde to podle nich vypadá jako v katakombách - to z domova neznají,“ uzavírá Stránský.

Regionální deníky


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deníky

Komentovat článek: Mediky z USA šokují naše nemocnice

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné