Melčák s Pohankou podrželi zdravotní poplatky

Titulní obrázek

Sociální demokracii a komunistům se v úterý nepodařilo prosadit ve Sněmovně návrh zákona o zrušení všech regulačních poplatků ve zdravotnictví. A to i přesto, že jim při hlasováním pomohli bývalý poslanec ČSSD Evžen Snítilý a poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka.
Ze 165 přítomných hlasovalo pro zamítnutí zákona 83 poslanců, tedy přesně tolik, kolik bylo zapotřebí. Vládní koalici v tom pomohli bývalí poslanci ČSSD, dnes nezařazení Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Opozice jejich zamítnutí neprosadila

Rath: nevzdáme se, návrh zopakujeme

„Je to moc špatná zpráva pro pacienty. Bohužel budou muset platit regulační poplatky dál,“ řekl Právu bezprostředně po hlasování poslanec a stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath.

„My se ale nevzdáme. Při nejbližší příležitosti náš návrh na úplné zamítnutí poplatků zopakujeme,“ řekl Rath.

Podle něj by to bylo možné v okamžiku, kdy se začne projednávat návrh poslankyně KDUČSL Michaely Šojdrové, která žádá zrušení poplatků za pobyt novorozenců v porodnici.

Ten spolupodepsali i Melčák s Pohankou.

Jestliže se ovšem ani to nakonec nepodaří, sociální demokraté mají připravenu další variantu, o které Rath nechtěl hovořit, a také spoléhají na rozhodnutí Ústavního soudu.

Ještě před hlasováním o zrušení poplatků se rozvinula k nim široká diskuse.

Rath přitom vyzval premiéra Topolánka: „Pane premiére, odvolejte Julínka, jinak se ještě více zesměšníte.“ Topolánek v tu chvíli seděl za ním a kroutil hlavou.

Hovorka: poplatky nejsou příjmem pojištění

Předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že 75 procent občanů je proti poplatkům. Vládní koalice se ale drží zásady „plať, paciente, plať. Ber, kde ber. To je nemravné.“ Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zase přišel s tím, že když bude návrh zamítnut, zamítne se i pětisícový limit na regulační poplatky a doplatky za léky. „Ale už dnes jsou dva pacienti, kteří tento limit překročili. A do konce roku by jinak zaplatili možná třicet tisíc. Teď už nebudou platit nic. Když zrušíte poplatky a tím i limit, dám jim vaše adresy s tím, že jim tyto doplatíte,“ vyhrožoval opozici.

Poslanec Ludvík Hovorka uvedl, že děti do 18 let by měly být od poplatků osvobozeny a že poplatky jsou v rozporu s ústavou. „Základní chybou je, že jsou příjmem toho, kdo je vybere, a nejsou příjmem zdravotního pojištění,“ uvedl poslanec.

Zamítnutí návrhu zákona o zrušení všech regulačních poplatků už v prvním čtení znamená, že Sněmovna už se tímto návrhem nebude dál zabývat.

Václav Pergl, Právo

Melčák s Pohankou podrželi zdravotní poplatky
Ohodnoťte tento článek!