Přejít na obsah

Melčák s Pohankou podrželi zdravotní poplatky

zpět
19.3.2008

Sociální demokracii a komunistům se v úterý nepodařilo prosadit ve Sněmovně návrh zákona o zrušení všech regulačních poplatků ve zdravotnictví. A to i přesto, že jim při hlasováním pomohli bývalý poslanec ČSSD Evžen Snítilý a poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka. Ze 165 přítomných hlasovalo pro zamítnutí zákona 83 poslanců, tedy přesně tolik, kolik bylo zapotřebí. Vládní koalici v tom pomohli bývalí poslanci ČSSD, dnes nezařazení Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Opozice jejich zamítnutí neprosadila

Rath: nevzdáme se, návrh zopakujeme

„Je to moc špatná zpráva pro pacienty. Bohužel budou muset platit regulační poplatky dál,“ řekl Právu bezprostředně po hlasování poslanec a stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath.

„My se ale nevzdáme. Při nejbližší příležitosti náš návrh na úplné zamítnutí poplatků zopakujeme,“ řekl Rath.

Podle něj by to bylo možné v okamžiku, kdy se začne projednávat návrh poslankyně KDUČSL Michaely Šojdrové, která žádá zrušení poplatků za pobyt novorozenců v porodnici.

Ten spolupodepsali i Melčák s Pohankou.

Jestliže se ovšem ani to nakonec nepodaří, sociální demokraté mají připravenu další variantu, o které Rath nechtěl hovořit, a také spoléhají na rozhodnutí Ústavního soudu.

Ještě před hlasováním o zrušení poplatků se rozvinula k nim široká diskuse.

Rath přitom vyzval premiéra Topolánka: „Pane premiére, odvolejte Julínka, jinak se ještě více zesměšníte.“ Topolánek v tu chvíli seděl za ním a kroutil hlavou.

Hovorka: poplatky nejsou příjmem pojištění

Předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že 75 procent občanů je proti poplatkům. Vládní koalice se ale drží zásady „plať, paciente, plať. Ber, kde ber. To je nemravné.“ Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zase přišel s tím, že když bude návrh zamítnut, zamítne se i pětisícový limit na regulační poplatky a doplatky za léky. „Ale už dnes jsou dva pacienti, kteří tento limit překročili. A do konce roku by jinak zaplatili možná třicet tisíc. Teď už nebudou platit nic. Když zrušíte poplatky a tím i limit, dám jim vaše adresy s tím, že jim tyto doplatíte,“ vyhrožoval opozici.

Poslanec Ludvík Hovorka uvedl, že děti do 18 let by měly být od poplatků osvobozeny a že poplatky jsou v rozporu s ústavou. „Základní chybou je, že jsou příjmem toho, kdo je vybere, a nejsou příjmem zdravotního pojištění,“ uvedl poslanec.

Zamítnutí návrhu zákona o zrušení všech regulačních poplatků už v prvním čtení znamená, že Sněmovna už se tímto návrhem nebude dál zabývat.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Melčák s Pohankou podrželi zdravotní poplatky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Melčák s Pohankou podrželi zdravotní poplatky

Komentáře

dalších 23 komentářů
Kare Re:Hovorko....  | 20. 03. 2008 00:16

Pro "specialistu i lékárníka". Poslanec Hovorka dělá velmi dobře, že je pro zrušení takto nesmyslně provedených regulací. Modří soudruzi tyto regulace vymysleli zcela geniálně. Nechají je vybírat ve zdravotnických zařízeních zdravotníky jako příjem zdravotnického zařízení. Tím zavřeli ústa některým kolegům (košile bližší nežli kabát )a následně poklesne příjem z pojišťoven ve větší částce než je těch několik třicetikorun. Pacient, který se nyní cítí klientem může svou zášť obrátit proti těm "nenažraným" doktorům, kterým stejně jak té toaletářce ponechá všimné. A "hodné" ministerstvo, poskytuje pacientovi ochranu proti zlovůli po penězích bažícímu lékaři. Proto pokud mají být poplatky regulační, musí stejně jak např. v Německu být vraceny do zdravotnictví - t.j zpět do fondu pojištění. Musí je platit všichni a nejlépe by byl výběr zajištěn pojišťovnou- tedy finanční institucí. Za nejlepší přirozený regulátor však pokládám pokladenský systém. A k těm dvěma nešťastníkům Melčákovi a Pohankovi - žádná ku.. nepodrží zadarmo

Petr Bouzek Re:Re:Ústavní soud spí. Za ty platy to je dost tristní.  | 19. 03. 2008 16:57

Josefe Nováku, jdeš do toho se mnou? A zkusíme zlanařit i toho moudrého staršího lékaře? :-)

Talk Re:Re:Re:Re:Re:Re:Ústavní soud spí. Za ty platy to je dost tristní.  | 19. 03. 2008 16:49

A,opomenuto znamení!Výše jsem to byl já.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné