Meningitida v Nigérii má už přes 300 obětí, vakcíny je nedostatek

MSF, Lékaři bez hranic, Nigérie

Nigérie bojuje s epidemií zánětu mozkových blan a nemá dostatek finančních prostředků na zajištění rozsáhlé vakcinace. Nová epidemie si v zemi od prosince vyžádala 328 obětí, během epidemie v roce 2009 přišlo o život 196 osob.

Vedoucí nigerijského centra pro boj s nákazami Chikuwe Ihekuwazu uvedl, že jedna dávka vakcíny proti meningitidě stojí 50 dolarů (1269 Kč). K dispozici v současnosti prý je ale pouze 500.000 dávek. Nákaza od prosince v Nigérii postihla 2524 osob.

Nemoc začíná jako běžná viróza. Mezi nejčastější příznaky patří nevolnost, vysoká teplota, citlivost na světlo, zvracení či bolest v krku, svalů a kloubů. Vedle mozku a míchy může zánět postihnout i další orgány – plíce, játra, srdce či nadledvinky.

Meningitida je prudce nakažlivá a často smrtelná; zabíjí pět až deset procent infikovaných, kteří umírají během 24 až 48 hodin od projevení prvních příznaků. Současná epidemie v Nigérii je ještě smrtelnější.

Výskyt nemoci se zhoršuje v suchém období v takzvaném meningitidovém pásu, který se táhne subsaharskou Afrikou od Senegalu až po Etiopii. V této oblasti žije na 300 milionů lidí. Patří do něj i Nigérie.

Současnou epidemii vyvolala meningitida typu C, proti níž je očkování velmi drahé.

Nigérie požádala o zásoby vakcíny Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která jí poslala 500.000 dávek. Vzhledem k rozsahu epidemie jich však prý bude potřeba mnohem více. Očekává se, že dalších 800.000 dávek bude dovezeno z Británie.

Nigerijská vláda o víkendu uvedla, že není důvod panikařit a že podobné epidemie jsou v zemi běžné. Nákaza meningitidou podle nigerijského ministerstva zdravotnictví byla zaznamenána i v sousedním Čadu, Nigeru, Kamerunu, Togu a Burkině Faso.

Ohodnoťte tento článek!